Irsko je první zemí v EU, která usiluje o tzv. standardizované balení cigaret. K tomuto rozhodnutí prý irská vláda přistoupila zejména kvůli mladistvým a začínajícím kuřákům. Cílem irského ministerstva zdravotnictví je učinit obal cigaret natolik neatraktivní, že to mladé lidi odradí od úmyslu zapálit si první cigaretu odradit.
Irské ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby všechny tabákové výrobky byly v jednotném obalu, který bude pokryt pouze zdravotním varováním a vybranou odrazující barvou. Název a typ cigaret by měl být uveden pouze nenápadným písmem.
Z českého pohledu se to může samozřejmě zdát poměrně zvláštní. Mnozí kritici obratem dodávají, že je těžké představit si, jak jakákoliv vláda dokáže administrativním zásahem nebo výběrem barvy krabičky dosáhnout toho, co se nepodaří rodině ani škole při výchově těchto mladých lidí. Irský ministr zdravotnictví James Reilly však na svých argumentech trvá.
Po vzoru Austrálie
Příkladem pro tento velmi tvrdý přístup se staly Austrálie a Nový Zéland, kde nařízení o standardizovaném balení cigaret platí již přes rok. I při schválení zákona vládou a postoupení irskému parlamentu uvedl ministr Reilly, že se příkladem tichomořských zemí inspiroval.
Poslední statistiky z Austrálie ale pro zastánce "odpudivých krabiček" příliš příznivé nejsou. Počet kuřáků i objem spotřeby neklesá, výrazně roste černý trh a daňové úniky. To tedy vzhledem k obecnému trendu poklesu počtu kuřáků ve vyspělých zemích znamená, že opatření nezabírá. Problém je zejména v tom, že jednotné balení velmi usnadňuje padělání výrobků. Růst černého trhu pak zvyšuje dostupnost kouření i pro ty, které měl zákaz normálních balení odradit - tedy mládež. Data jsou zatím příliš čerstvá na jasné závěry, ale dosavadní výsledky rozhodně plány Irů nepodporují.
Nad rámec evropské regulace
Debata o změnách přístupu k označování krabiček cigaret není nová. Několik let se v Evropě vedly spory o podobu tzv. tabákové směrnice (TPD), která upravila mimo jiné i podobu zdravotních varování na krabičkách. Výsledný kompromis mezi europoslanci a vládami zemí EU zní, že varování budou muset být na 65 procent povrchu obalu, logo i název zůstat smějí.
I v tomto rozhodnutí sehrály důležitou roli argumenty principiální: logo je majetek výrobce a má značnou hodnotu, zakázat jej použít oslabuje princip autorských práv a konkrétní mezinárodní úmluvy Světové obchodní organizace.
Irsko se rozhodlo zpřísnit vyjednaná pravidla daleko nad rámec tabákové směrnice a děje se tak přesně měsíc poté, co nová směrnice vstoupila v platnost. Teoreticky to učinit smí, může však čelit námitkám ostatních států EU ohledně fungování jednotného trhu. Dá se rovněž očekávat, že bude čelit i žalobám a odvetným opatřením, které se nyní formují proti Austrálii a Novému Zélandu.
Dopady na jednotný trh
Osmadvacet zemí EU dlouze jednalo o tom, jak se regulace tabáku v Unii nastaví. Ochrana zdraví a zdravotní péče totiž spadají do výlučných kompetencí jednotlivých zemí. Pokud chtěla Evropská komise prosadit plošnou celoevropskou regulaci cigaret, musela použít právě argumenty pro zlepšení fungování jednotného trhu.
Irsko však ihned po jejím schválení začalo pracovat na změnách, které jsou daleko za dohodnutý rámec. Tím se ovšem efektivně zpochybňuje to, co v debatě o tabákové směrnici zaznělo - že by pro cigarety měly existovat jednotné podmínky v celé Evropské unii.
Jakou má budoucnost regulace na evropské úrovni, pokud ji může každý stát ihned relativizovat? Již nyní je jasné, že při každém dalším jednání o regulaci nového odvětví můžou státy dle libosti samy chystat národní úpravy, pro které se rozhodnou. Irský postup oslabuje vůli ke kompromisu u všech ostatních. Zatím to poznat není, ale až bude tématem obdobného sporu něco jiného než tabák, může se stát, že se o tom všichni brzy přesvědčíme. V každém případě, jak píše irský deník Independent, se očekává, že proti záměru Irů zavést standardizované balení se kvůli ochraně vnitřního trhu EU postaví hned několik členských států.