Irsko zřejmě nevydrží současný tlak na státní finance a nejpozději do konce příštího roku požádá o stejnou zahraniční pomoc, jakou letos na jaře přijalo Řecko. Myslí si to většina analytiků, kterých se dotazovala agentura Reuters.
Vážnost situace přiznává i vláda v Dublinu a z dalšího růstu nákladů na obsluhu dluhu částečně viní poznámky německých činitelů. Agentura Moody's hrozí Irsku snížením ratingu, nejprve ale vyčká na fiskální plán.
Anketa:
Která země eurouzóny nevydrží tlak na státní finance a požádá o podobnou zahraniční pomoc jako Řecko?
- Irsko 25%
- Portugalsko 25%
- Slovensko 25%
- Itálie 25%
"Není to jen problém Irska, je to problémy celé Evropy," poznamenal hlavní ekonom společnosti Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid. Část ekonomů pak uvedla, že případná záchrana Irska by hrubým odhadem a z dnešního pohledu přišla asi na 48 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč).
Čekání na konec měsíce
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zatím hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska měnit nebude a vyčká, až Dublin zveřejní podrobnosti ke čtyřletému fiskálnímu plánu. To by mělo být koncem tohoto měsíce. Nejdříve v prosinci by tak Moody's mohla sáhnout ke změně ratingu. Moody's teď hodnotí dlouhodobé závazky Irska na stupni Aa2, začátkem října ale známku umístila do režimu pozorování s negativním výhledem.
Náklady na pojištění irského dluhu proti riziku nesplacení se vytrvale zvyšují a dnes vystoupily na nový rekord. Podobně výnos dluhopisů irské vlády se splatností deset let se dnes vyšplhal na 685 bazických bodů nad výnos srovnatelných německých dluhopisů, které se v rámci eurozóny považují za nejkvalitnější. Tak vysoko tento ukazatel nebyl za celou dobu existence eura.
Trhy vyděsil už jen plán
Irsko dnes přiznalo, že růst výnosů a potažmo nákladů na obsluhu dluhu je velmi vážná věc. "Obavy z toho má celá eurozóna," poznamenal irský ministr financí Brian Lenihan. Neodpustil si ale poznámku, že z části jsou na vině neúmyslné poznámky některých německých činitelů. Ti se vyjadřovali k novému stálému mechanismu záchrany jednotlivých členů eurozóny, který by přinutil soukromé držitele dluhopisů podílet se na nákladech na případnou budoucí záchranu.
Lenihan řekl, že Irsko chce mít v těchto plánech jasno. Ačkoli Německo dalo srozumitelně najevo, že nový mechanismus se nebude vztahovat na už vydané dluhopisy, samotný plán trhy vyděsil.