Japonsko roztáčí ekonomiku. Další <span>bilionovou injekcí</span>

Ekonomika
10. 4. 2009 14:03
Japonský předseda vlády Taró Aso.
Japonský předseda vlády Taró Aso.

Japonský předseda vlády Taró Aso.Japonská vláda podpoří ekonomiku dalším stimulačním opatřením, jehož rozsah bude činit až 15,4 bilionu jenů (asi 3,07 bilionu korun). Kabinet kvůli tomu vydá státní dluhopisy až za deset bilionů jenů a peníze využije převážně na veřejné výdaje. Cílem je podpořit životní úroveň lidí a zajistit, aby se ekonomika vrátila k růstu.

"O japonské ekonomice lze říci, že je v krizi," řekl premiér Taró Aso, když oznamoval podrobnosti stimulačního plánu. Stav ekonomiky se podle něj rychle zhoršuje, prudce klesá export a průmyslová výroba a horší se i situace na trhu práce. Rozsah nových opatření odpovídá asi třem procentům hrubého domácího produktu Japonska.

Japonsko už má dva soubory opatření na podporu ekonomiky, ale žádný není tak velký jako ten poslední. Částka 15 bilionů jenů, kterou chce vláda vynaložit na veřejné výdaje nyní, doplní 12 bilionů jenů, které jsou součástí předchozích dvou balíků.

ČTĚTE TAKÉ: Japonský export se rekordně propadl. Na polovinu

V rámci nového souboru opatření na podporu ekonomiky slibuje liberálně demokratická vláda další půjčky pro malé a střední podniky, které na krizi doplácejí nejvíce. Větší podpory by se měli dočkat i lidé, kteří přišli o práci, počítá se ale i s podporou výroby solárních článků, kterým Japonsko dává přednost v rámci alternativní výroby elektřiny.

Soubor opatření počítá také s podporou nákupu automobilů, což vítají hlavně jejich výrobci. "Je to velmi dobré, očekával jsem to," řekl k podrobnostem stimulačního plánu provozní ředitel třetí největší japonské automobilky Nissan Motor Tošijuki Šiga. Opatření by podle něj mohlo lidi přesvědčit, aby si nový vůz koupili právě teď.

Japonsko nyní prochází nejhlubší recesí od druhé světové války. Země má silně exportně orientovanou ekonomiku, kterou zasáhl bezprecedentní propad globální poptávky. Japonské firmy vyvážejí hlavně na americký trh, kde je situace ze všech vyspělých zemí asi nejhorší.

"S tímto balíkem opatření ale bude objem japonských státních dluhopisů vyšší, než jsou daňové příjmy," upozornil hlavní ekonom výzkumného ústavu Dai-Ichi Life Hideo Kumano. "Myslím, že v budoucnu to bude předmětem velké kritiky," dodal.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ