S neúprosně se blížícím prvním červnovým dnem se zdá být krach největší americké automobilky stále pravděpodobnější. Dohoda o záchraně evropské odnože, německého Opelu, je stále na vážkách. Italská automobilka Fiat rozhodla, že se nezúčastní dnešního jednání s německou vládou o chystaném převzetí.
Jednání zkomplikoval nečekaný požadavek zástupců americké strany, která od Berlína požaduje dodatečnou pomoc ve výši 300 milionů eur (přes osm miliard korun).
ČTĚTE TAKÉ: Ikona amerického průmyslu je blízko bankrotu
Vláda požaduje od Fiatu financování na provoz do doby, než bude rozhodnuto o načasování a podmínkách překlenovacího úvěru. Generální ředitel Fiatu Sergio Marchionne uvedl, že to by pro turínskou firmu znamenalo zbytečné riziko, a odmítl se dnešního jednání účastnit. Fiat má přesto o převzetí problémové divize americké General Motors (GM) zájem, odmítl však poskytnout finanční pomoc s tím, že zatím nemá úplný přístup ani k finančním záznamům Opelu.
Je to korektní pomoc?, rozhoduje Brusel
Ze čtyř původních zájemců o převzetí Opelu zůstal ve hře jako další už jen kanadsko-rakouský výrobce automobilových součástek Magna. Té se dávají větší šance na vítězství, je totiž zjevným favoritem spolkové vlády a je údajně ochotna podílet se na přechodném financování Opelu.
ČTĚTE TAKÉ: Pro převzetí Opelu chce německá vláda Fiat či Magnu
Kvůli krizi automobilek svolala GM na dnešek schůzku ministrů hospodářství a průmyslu. Ti mají v Bruselu diskutovat osud automobilky a zajistit, aby případná záchrana Opelu nezvýhodňovala Německo vůči dalším evropským zemím, kde má GM svá ramena.
Chrysler: svazek s Fiatem se blíží
Italský fiat se také chystá odkoupit většinu majetku amerického Chrysleru výměnou za zhruba dvě miliardy dolarů, které by americký výrobce použil na splacení dluhů. Rozhodnutí o schválení transakce by mělo padnout dnes v závěru slyšení u banknotového soudu. Podle generálního ředitele Chrysleru Roberta Nardelliho je rychlý prodej důležitý kvůli zachování firmy a více než sta tisíc pracovních míst.
Chrysler požádal o bankrotovou ochranu na konci dubna a nyní prochází rozsáhlou restrukturalizací. Obamova administrativa se chce zasadit o to, aby byl Chrysler i nadále klíčovým hráčem na trhu ve Spojených státech. Pokud by soudce převzetí neschválil, automobilku by pravděpodobně čekala likvidace.
Marchionne ohledně neshod ve financování řekl, že při vážnosti situace se Fiat nemůže vystavovat abnormálnímu riziku. Druhý uchazeč o Opel, Magna, je otevřený spolupráci s Fiatem i ostatními evropskými automobilkami, bude-li to výhodné pro všechny strany, uvedl její výkonný ředitel Don Walker.
Evropské automobilky v křeči
Francouzský Renault a jeho japonský partner Nissan uvedly, že hodlají společnými silami dále omezit náklady. Švédskému Saabu, který jako první v únoru požádal o ochranu před věřiteli, byla prodloužena lhůta na potřebnou restrukturalizaci do 20. srpna.
ČTĚTE TAKÉ: GM si od vlády půjčila další čtyři miliardy
Převzetí evropských operací GM, včetně Opelu a britského Vauxhallu, je důležitou součástí strategie Fiatu, která počítá s vytvoření automobilky s kapacitou výroby až šest milionů vozů ročně. Fiat nezveřejnil detaily své nabídky, Marchionne ale uvedl, že by automobilka musela v případě vítězství své nabídky propustit po celé Evropě kolem 10 tisíc zaměstnanců. Opel má v Německu 25 tisíc zaměstnanců a případné propouštění je ve volebním roce pro vládu velmi citlivým tématem.
Foto: Johannes Eisele, ČTK/AP