Vláda Spojených států příští týden vyhlásí, které z 19 největších bank budou smět vrátit krizové injekce kapitálu státu. V noci na dnešek to uvedla centrální banka Fed. Některé z bank naléhaly, aby již směly poskytnutý státní kapitál vrátit. Vážou se na něj totiž omezení manažerských odměn i výplat dividend. Úřady ale požadují ujištění, že banky po vrácení státní pomoci zůstanou silné a schopné půjčovat peníze.
Splatit pomoc ze 700 miliard dolarů státního fondu (TARP) chtějí například obří skupiny JPMorgan Chase & Co, Goldman Sachs a Morgan Stanley. JPMorgan Chase podle listu Wall Street Journal například v pondělí oznámila, že získá na finančním trhu pět miliard dolarů, aby mohla pomoc vrátit.
ČTĚTE TAKÉ: Důvěra v ekonomiku roste. Jsme z nejhoršího venku?
Vláda spustila program pomoci bankovnímu sektoru loni na podzim, kdy finanční systém postihla nejhorší situace od velké hospodářské krize. Splacení kapitálu bude dalším krokem ke zdravému finančnímu systému.
Devatenáctka sledovaných bank prošla zátěžovými testy, aby se ukázalo, jak finančně silné jsou. V aktivech mají přes 100 miliard dolarů a z programu TARP získaly kapitál 228,6 miliardy.
Výsledky testů minulý měsíc ukázaly, že deset ze sledovaných bank bude muset získat celkem ještě kapitál 75 miliard dolarů, aby předešly dalším ztrátám do budoucna. Tyto banky od té doby získaly kapitál prodejem akcií a dalších finančních nástrojů, napsaly agentury Reuters a AP.
Foto: ČTK