Na maďarských finančních trzích se dnes prohloubily otřesy a kurz forintu opět prudce klesl, protože investory
mátnou poslední vyjádření vládních činitelů a plány nové pravicové vlády.
Premiérův mluvčí dnes označil ekonomickou situaci země za vážnou a podpořil názor, že je srovnatelná se situací Řecka.
Kurz forintu dnes klesl podobně jako ve čtvrtek o více než dvě procenta a sestoupil na nové roční minimum 289,80 HUF za euro. Propad forintu ovlivnil i další středoevropské měny včetně koruny, která k euru klesla na čtyřtýdenní minimum. Prudce vzrostly ceny pojištění maďarských dluhopisů před bankrotem a úroky vládních obligací vzrostly o 0,4 až 0,7 procentního bodu. Akcie největší maďarské banky OTP se propadly o 14 procent.
Premiér Viktor Orbán dnes řekl, že nová vláda jeho hnutí Fidesz brzy oznámí akční plán ozdravení ekonomiky a předtím zveřejní "pravdivé" údaje o stavu rozpočtu. Nervózní trhy a investoři však jsou vládními plány a vyjádřeními hluboce zmateni a nejistota je nutí prodávat. Mátne je zejména plán snížení daní, na němž vláda trvá, přestože zároveň říká, že rozpočtový deficit bude letos mnohem vyšší, než se čekalo.
ČTĚTE TAKÉ: Maďarský zákon o občanství znervózňuje USA
Premiérův mluvčí Péter Szijjártó na dnešní tiskové konferenci podpořil vyjádření, v němž místopředseda Fideszu Lajos Kósa ve čtvrtek přirovnal maďarskou situaci k řecké. Podle Kosy vláda po svém nástupu zjistila, že veřejné finance jsou v mnohem horším stavu, než se myslelo, a že Maďarsko má jen malou šanci vyhnout se řeckému scénáři. Od Řecka se po odhalení katastrofální situace veřejných financí odvrátili ke konci loňského roku investoři a bez pomoci EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) by mu hrozil státní bankrot.
"V Maďarsku předešlá vláda falšovala data. V Řecku rovněž falšovali data. V Řecku už okamžik pravdy přišel. Maďarsko na něj ještě čeká," řekl mluvčí Szijjártó.
Mluvčí dodal, že zřejmě o víkendu zveřejní vládní výbor pro zjištění stavu ekonomiky a rozpočtu předběžnou zprávu o situaci, a poté do tří dnů předloží vláda akční plán. Řekl také, že vláda hodlá dodržet slib z předvolební kampaně a zavést snížení daní. Úsporná opatření a zvyšování daní, která zavedla socialistická vláda, podle něj selhala.
Evropská komise ve čtvrtek vyzvala maďarskou vládu k rychlejšímu snižování rozpočtového deficitu, Budapešť však sdělila, že schodek bude letos zřejmě až dvakrát vyšší proti dohodnuté úrovni v rámci úvěrové dohody s MMF a EU. Schodek podle vládních činitelů dosáhne až 7,5 procenta hrubého domácího produktu a bude vysoko nad cílovou úrovní 3,8 procenta HDP.
ČTĚTE TAKÉ: Maďarský velvyslanec kritizoval "Klausův seminář"
Analytici, kteří pro letošek odhadují podobně jako centrální banka schodek na zhruba pěti procentech HDP, však označují snahy srovnávat v této chvíli Maďarsko s Řeckem za zavádějící. Na finanční trhy působí negativně podle nich hlavně zmatek, který působí slova veřejných činitelů.
"V této fázi nevíme, jak vážná situace je. Nejhorší nyní z našeho pohledu je to, jak vláda komunikuje, a to může působit další paniku," uvedla Nordea Bank. "Vláda hraje velmi nebezpečnou hru s důvěrou investorů," řekl agentuře Reuters Timothy Ash z Royal Bank of Scotland. Podle něj sice vládní varování před bankrotem mohou připravit veřejnost na hlubší škrty, na investory to však dobře nepůsobí.
Maďarsko zasáhla v roce 2008 kvůli propadu forintu finanční krize, která ohrožovala bankovní systém zatížený rozsáhlými spotřebitelskými a hypotečními půjčkami v cizích měnách. Maďarsko bylo nuceno požádat MMF a EU o záchranný úvěrový program v rozsahu 25 miliard eur (zhruba 650 miliard Kč).
Foto: ČTK/AP