Některé z obětí finančníka Madoffa si budou moci alespoň trochu "zchladit žáhu". Státní zástupce určí několik zájemců, kteří v Madoffově podvodu přišli o peníze. Ti budou mít možnost povstat mu tváří v tvář a dát průchod svému vzteku přímo u federálního soudu. A žádosti se hromadí. Informuje o tom americký server USAToday.
Kauza odstartovala loni v prosinci, kdy do té doby respektovaný finančník sdělil svým dvěma synům: "Všechno je to velký podvod, který není nic jiného než gigantické Ponziho schéma". Nyní Madoffovi hrozí až dvacetileté vězení. V úterý začíná první jednání soudu.
Odhalila ho až finanční krize
Byl šéfem společnosti Nasdaq Stock Market a jedním z nejbohatších mužů na Wall Streetu. V roce 1960 založil společnost Bernard Madoff Investment Securities, pro níž díky své pověsti snadno získával velké finanční obnosy. Příslib vysokého zhodnocení (deset až patnáct procent) byl, jak se v prosinci ukázalo, naprostý podvod. Jeho klienti byli oklamání takzvaným pyramidovým systémem, pomocí něhož Madoff zpronevěřil 50 miliard dolarů.
ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Bernard Madoff: patrně největší zloděj dějin
Fond na sebe nabaloval nové a nové investory, jimž vyplácel "výnosy" z peněz těch, kteří do systému vstoupili později. V okamžiku, kdy klienti ve strachu z finanční krize požádali o výběr sedmi miliard dolarů, systém se zhroutil. Madoff byl po svém zatčení propuštěn do domácího vězení na kauci deseti milionů dolarů (přes 200 milionů korun).
Sebevražední investoři
Madoff poškodil velký počet klientů včetně bank, investičních fondů, charitativních institucí, bohatých i méně majetných jednotlivců nebo hvězd Hollywoodu. Několik investorů dokonce po neblahém zjištění spáchalo sebevraždu.
Největší ztrátu mezi obětmi "letadla" utrpěla firma Fairfield Greenwich Group, která Madoffovi svěřila 7,5 miliardy dolarů. K dalším silně postiženým institucím patří jeden z fondů španělské banky Santander či největší evropská banka, britská HSBC. Údajně 100 milionů dolarů vložila do fondu italská bankovní skupina UniCredit, která v Česku vlastní bývalou Živnostenskou banku. Těžce byly zasaženy i různé židovské nadace, které sázely na Madoffův židovský původ.
ČTĚTE TAKÉ: Madoffova "studená sprcha" smočila i švýcarské bankéře
Neblahou roli v aféře hrála nečinnost Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která přes opakovaná upozornění už od 90. let na Madoffových aktivitách nic podezřelého neshledávala. Selhání SEC v tomto případu vyšetřuje Sněmovna reprezentantů.
Foto: ČTK, Shannon Stapleton