Malaysia Airlines, které čelí skandálu se zmizelým Boeingem letu MH370, mají velké finanční problémy. Problémy jsou sice dlouhodobé, ale tento incident je dále akceleroval. Zdá se, že pokud firma nepřistoupí k masivní restrukturalizaci, může zbankrotovat.
Před zmizením letadla firma reportovala pět ztrátových čtvrtletí po sobě. Po zmizení letu MH370 se ale situace ještě vyhrotila. Vzhledem k tomu, že v onom letadle bylo zhruba dvě třetiny pasažérů Číňané, tamní turisté začali ve velkém počtu rušit lety s touto společností. Údajně jde již o několik málo desítek tisíc odřeknutých letenek. Nad to je ještě třeba připočítat nezájem Číňanů o nové letenky a to v součtu posílá Malaysia Airlines na hranu bankrotu.
Velkým dlouhodobým problémem je pro polostátní malajskou leteckou společnost hlavně to, že v poslední době velmi rostla poptávka po letech do a z bohatnoucí Číny. Na tom byla postavená strategie managementu a ta se nyní zdá být v troskách. Jen v březnu klesala poptávka z Číny o 60 procent a ani v dalších měsících se toto číslo příliš nezměnilo.
Východiskem z této situace je zásadní řez do struktury nebo chodu firmy či narovnání vztahů s Čínou. Může se jednat o nějaké divestice (spekuluje se o inženýrské divizi), výrazné propouštění (problém se silnými odbory) či finanční injekce státu jako minoritního akcionáře (zatím to odmítají). Pokud nic z toho neprojde, pak asi managementu nezbyde nic jiného než řízený bankrot.
Malaysia Airlines by se tak stala právní a asi jedinou objetí ze spoluviníků tragédie. A hlavní důvod není ten, že jejich letadlo spadlo. Vždyť pád letadla Air France před několika lety firmu taky nezlikvidoval. Navíc oni to letadlo pouze koupili a provozovali, ale vyrobeno bylo firmou Boeing a motory dodal Rolls Royce. Jenže tyto dvě firmy od začátku pátrání stáli chytře stranou, moc ne nevyjadřovali a nechali v tom vymáchat Malaysia Airlines, ačkoli ti by mohli být "grilováni" velmi podobně.
Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.