V obřích amerických bankovních institucích pokračují spory o bankovní odměny nejvyššího managementu. Státní zástupce státu New York Andrew Cuomo se dožaduje vrácení 4 miliard dolarů, které byly rozdány na odměnách v bance Merrill Lynch těsně před tím, než ji převzala Bank of America. Zdá se, že během dohadování operace si mnoho nejvyšších šéfů Merrill Lynch přilepšilo ze státních dotací. Bank of America navíc tento postup tiše akceptovala.
Státní zástupce má navíc podezření, že akcionáři obou ústavů nebyli dostatečně informováni stavu Merrill Lynch před převzetím, což vyústilo v rekordní ztrátu v posledním čtvrtletí a otazníky ohledně skutečného stavu celé instituce. Manažeři obou bank tak vlastně ve svých rolích selhali.
Cuomo již delší dobu deklaruje otevřenou válkou proti manažerským odměnám ze státních peněz: "USA již nevydá ani dolar z přijatých daní na odměny manažerům ztrátových bank kteří přišli s prosíkem o státní pomoc." Podle Cuoma se většina bonusů dohodla mezi nejvyššími šéfy a byla vyplacena ze státní pomoci v rámci programu TARP.
Manipulace s daty v Merrill Lynch odporovala zákonům o cenných papírech. Na největších bankách Cuomo požaduje zveřejnění dodatečných dat vztahujících se k vyplácení bonusů. Díky kooperaci federálních a státních orgánů má navíc zástupce větší pravomoce při vyšetřování.Ve svých aktivitách má podporu i u prezidenta Obamy, který označil výplatu bonusů za nezodpovědnou. Celková suma peněz vyplacených na manažerských odměnách ve velkých bankách se odhaduje na 18,4 miliardy dolarů.
Samotní šéfové bank i nadále odmítají vývoj situaci kolem bonusů komentovat. Představitelé Bank of America tvrdí, že odměny jsou interní věcí Merrill Lynch. Bývalý ředitel Merrill Lynch John Thain, vyhozený po miliardových ztrátách v posledním čtvrtletí, pouze opakuje, že bonusy byly dohodnuty spolu s představiteli Bank of America a oproti minulému období se znatelně snížily. Thain navíc připomíná, že v prosinci se vzdal dalších bonusů až 10 milionů dolarů, vyplácených na konci roku.
Foto: archiv Týdne