Mezi Británií a Německem se rozhořel spor ohledně plánů ropné společnosti Royal Dutch Shell zanechat pilíře tří ropných plošin v Severním moři. Britská vláda minulý měsíc schválila plán firmy opustit betonové pilíře zhruba 185 kilometrů severovýchodně od Shetlandských ostrovů, a to navzdory vážným obavám o životní prostředí a bezpečnost, které vyjádřil Berlín. Vyplývá to z dokumentů, které získala investigativní skupina Unearthed z organizace Greenpeace.
Německo apeluje na britského ministra životního prostředí Michaela Goveho, aby jeho země situaci přehodnotila.
Británie a Německo patří mezi 16 signatářů mezinárodní smlouvy o ochraně prostředí severovýchodního Atlantiku (OSPAR), která celkově zakazuje opuštění infrastruktury v moři a požaduje odstranění stovek plošin, které těžily ropu a zemní plyn. O výjimky lze žádat jen za mimořádných okolností a týkají se pouze některých plošin.
Britsko-nizozemský ropný a plynárenský kolos Shell, který loni zvýšil zisk o 36 procent na čtyřleté maximum 21,4 miliardy dolarů (488,4 miliard korun), požádal před dvěma lety britskou vládu o výjimku pro pilíře plošin Brent, které byly vybudovány v 70. letech minulého století. Společnost tvrdila, že úplné odstranění je nemožné a částečné odstranění by bylo příliš riskantní a nákladné.
Británie minulý měsíc informovala členy OSPAR, že záměr Shellu hodlá schválit. Plány jsou předmětem jednání a Británie musí námitky zvážit, státy ale nemají právo veta. Německo vzneslo obavy kvůli "dlouhodobému riziku pro lodní dopravu".
Společnost Shell uvedla, že její plány jsou výsledkem "desetiletého výzkumu zahrnujícího více než 300 vědeckých a technických studií", píše list The Times.