Na Slovensku v době rekordně nízké nezaměstnanosti výrazněji stoupá počet pracovníků z ciziny. Vyplývá to z údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které řídí úřady práce. Firmy na Slovensku si již delší dobu stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a pomáhají si i angažováním zaměstnanců z ciziny.
Na pětimilionovém Slovensku, kde mzdy zaostávají za státy západní Evropy a jsou také nižší než v České republice, na konci září pracovalo 45 922 cizinců. Oproti stejnému období minulého roku to představuje nárůst o téměř dvě pětiny.
Největší skupinu zahraničních pracovníků (zhruba 10 700 lidí) na Slovensku tvoří občané Srbska, kde žije početná slovenská komunita, jejímž příslušníkům na rozdíl od zájemců z jiných zemí mimo EU o práci na Slovensku stačí absolvovat jednodušší administrativní proceduru. Kromě Srbů jsou zaměstnáni v zemi pod Tatrami také hlavně Rumuni a Češi. Cizinci na Slovensku pracují zejména na pozicích operátorů a montérů strojů a zařízení a jako pomocná pracovní síla.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku klesá již několika let. Zatímco ještě na začátku roku 2013 činila 14,8 procenta, letos v září dosáhla nového minima 6,42 procenta. Ke zlepšení situace na trhu práce pomohl podle odborníků růst ekonomiky, investice podniků, jakož i změna metodiky ve vykazování nezaměstnanosti.
Z celkového počtu téměř 75 tisíc volných pracovních míst na Slovensku jsou neobsazené hlavně pozice operátorů výroby a montérů.
Hlavním tahounem slovenské ekonomiky je automobilový průmysl. Na Slovensku, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut, mají své závody tři automobilky, na které je navázána mnoha výrobců součástek. Automobilový průmysl posílí své postavení v ekonomice po zahájení výroby v budované továrně britské automobilky Jaguar Land Rover u Nitry na jihu Slovenska.