Ropný gigant Exxon Mobil míří do Afriky. Chystá se koupit 23,5 procent akcií v největším ložisku Ghany Jubilee Field. Pokud k transakci doje, bude se jednat o největší investici americké společnosti za posledních deset let.
Podíl v hodnotě tří až pěti miliard dolarů by měl Exxon Mobil převzít od africké společnost Kosmos Energy. Dalšími vlastníky Jubilee Field jsou firmy Tullow Oil, Anadarko Petroleum nebo Ghana National Petroleum Corporation.
Ložisko, které bylo objeveno v roce 2007, patří k největším známým nalezištím v západní Africe. Těžba by tu měla být zahájena v červnu příštího roku. Podle odhadů Kosmosu zde bude možné vytěžit 120 tisíc barelů ropy denně. Celková kapacita ložiska se odhaduje na 650 milionů až dvě miliardy barelů.
Exxon zvítězil
Zprávy o tom, že chce africká firma svůj podíl prodat, zazněly poprvé na začátku tohoto roku. Kosmos tehdy spekulaci popřel. Postupně se však začala objevovat jména možných kupců, kromě Exxonu projevily o ložisko zájem například italská Eni, indická Oil & Natural Gas Corporation nebo čínská CNOOC.
Všem společnostem kromě Exxonu Kosmos nedávno poslal dopis se sdělením, že uzavřel závaznou dohodu s exkluzivním zákazníkem. K uzavření akvizice momentálně schází souhlas ghanské vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Největší firmou USA je Exxon Mobil, druhou Wal-Mart
Exxon Mobil oznámil největší zisky v historii
Americký ropný gigant odmítl plánovanou transakci komentovat. "Exxon se donedávna účastnil bojů o přístup ke zdrojům v tradičních regionech, jako jsou Rusko nebo Venezuela. Dostupných ložisek je stále méně. Firma teď potřebuje každý rok získat nová ložiska s kapacitou 1,5 miliardy barelů, aby udržel svoji roční produkci," řekl pro noviny The New York Times analytik společnosti Oppenheimer & Company Fadel Gheit.
Expanze pokračuje
Exxon Mobil pokračuje navzdory krizi ve své expanzi do nových regionů. S konkurenčním podnikem PetroChina se dohodl na dodávkách zkapalněného plynu, kterého by měl do Číny exportovat až 2,25 milionu tun. Kromě toho se objevily zprávy o možném vstupu Exxonu do severního Ruska nebo do Turkmenistánu.
Texaská firma, která na americkém trhu působí již od roku 1890, v současné době spolupracuje se čtyřiceti zeměmi světa. V roce 2008 se stala největší ropnou společností světa. Utržila 358,6 miliardy amerických dolarů a její zisk činil 40,31 USD.
Foto: wikipedia.org