Produkce elektrické energie ze "špinavého" hnědého uhlí je nyní v Evropě zdaleka nejziskovější a vytváří pro elektrárny v Německu a dalších zemích se zásobami tohoto zdroje třikrát vyšší marže než výroba z černého uhlí. Může za to propad cen emisních povolenek, uvedla agentura Reuters na základě zprávy australské banky Macquarie.
Vysoká ziskovost využívání hnědého uhlí je vítanou zprávou pro německé, polské i české elektrárenské společnosti, které mají k dispozici značné domácí zdroje této suroviny. Zvláště to oceňují německé energetické koncerny, jejichž ziskovost narušilo předloňské rozhodnutí německé vlády odstavit jaderné elektrárny a tlak dotovaných obnovitelných zdrojů na velkoobchodní ceny elektřiny. Úlevu to znamená i pro německou vládu, která se před volbami snaží zastavit prudký růst nákladů obnovitelných zdrojů, jimž sama poskytla štědrou podporu.
Německo je největším světovým producentem lignitu a jeho největšími těžaři v zemi jsou velké elektrárenské společnosti RWE, E.ON a švédský Vattenfall. Hnědé uhlí, které při pálení vypouští více oxidu uhličitého než černé uhlí a mnohem více než plyn, je tak pro ně velmi atraktivní.
K atraktivnosti lignitu silně přispěl propad emisních povolenek na evropském trhu z maxima nad 30 eury za tunu z roku 2006 na nynější úroveň pod pět eur. Navíc ceny uhlí pod tlakem zvýšených dovozů v Evropě silně klesly, čímž se dál zvýšila relativní ziskovost využívání uhlí ve srovnání s relativně drahým plynem. Podle údajů Reuters by se ceny povolenek musely zvýšit na 45 eur, aby začal být relativně čistý plyn ziskovější než uhlí.
"Elektrárny na hnědé uhlí jsou nyní zdaleka nejziskovější formou tepelné produkce elektrické energie v Německu. Lignit je zároveň, vzhledem k jeho vysokým emisím uhlíku, politicky nejméně žádoucím palivem," konstatovali analytici Macquarie.
Nejziskovější je energie ze "špinavého" hnědého uhlí
Ekonomika
13. 8. 2013 06:40Naleziště lignitu se stávají čím dál, tím cennějšími.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock , imago stock&people/imago stock&people.