Přední světový dluhopisový fond Pimco vyzval centrální banky, aby v rámci snahy o podporu ekonomiky neuvažovaly o tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem. Takto extrémní formu uvolňování měnové politiky kdysi známý ekonom Milton Friedman přirovnal ke shazování peněz z vrtulníku.
V poslední době se o této stimulační metodě začíná opět hovořit, protože centrálním bankám pomalu docházejí ostatní prostředky na podporu hospodářského růstu. Pimco nicméně varuje, že tyto takzvané vrtulníkové peníze by mohly vyvolat hyperinflaci.
Hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Peter Praet minulý týden uvedl, že ECB by o tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem v případě mimořádných okolností teoreticky mohla uvažovat. "Všechny centrální banky to mohou dělat. Můžete vydávat oběživo a rozdělovat ho lidem. To jsou vrtulníkové peníze," řekl Praet italskému listu La Repubblica. "Otázkou je, zda a kdy je vhodné uchýlit se k takovémuto nástroji, který je opravdu extrémní," dodal.
Pimco upozorňuje, že podle jeho výzkumů byla podobná metoda od konce 18. století použita v 56 případech, od Francie v roce 1795 a po Zimbabwe v roce 2007, a pokaždé měla velmi vážné dopady. "Při pohledu do minulosti zjistíte, že pokaždé, když to centrální banky jen trochu zkusily, vznikla obrovská inflace," uvedl hlavní správce německého portfolia společnosti Pimco Andrew Bosomworth. Vrtulníkové peníze by podle Bosomwortha znamenaly "krok do zcela nové fáze měnové politiky vyznačující se obrovským množstvím nejistoty."