Obamův <span>nový plán:</span> silnější regulace finančních trhů

Ekonomika
17. 6. 2009 14:47
Prezident Obama jde ostře proti finančníkům z Wall Streetu.
Prezident Obama jde ostře proti finančníkům z Wall Streetu.

Prezident Obama jde ostře proti finančníkům z Wall Streetu.Americký prezident Barack Obama má nový plán na zefektivnění regulace trhů. Jeho ambicí je zajistit komplexní dohled nad finančním systémem, který umožní odhalit rizika a zabránit tak vzniku krize další.

Obama nešetřil ostrými slovy směrem k finančním institucím, které stále hlasitěji protestují proti rostoucí roli vlády v ekonomice. "Zdá se, že Wall Street má krátkou paměť a zapomíná, jak blízko jsme byli peklu," prohlásil při rozhovoru pro stanici Bloomberg. Kritikům vládních intervencí se mimo jiné nelíbí omezování výše platů a odměn vrcholových manažerů.

ČTĚTE TAKÉ: Obama: Posvítíme si na výplatní pásky manažerů
                       
Banky chtějí splácet. Fed jim však zpřísňuje pravidla

Podle slov prezidenta je hospodářské ozdravení na spadnutí. Zdůraznil však nezbytnost masivního růstu. Jen tak mohou Spojené státy dostat svůj rozpočtový deficit pod kontrolu bez nutnosti navyšovat daně. Dodal, že očekává další zvyšování nezaměstnanosti, jelikož tento indikátor vždy reaguje se zpožděním. Poměr lidí bez práce se v průběhu krize stihl v USA vyšplhat na pětadvacetileté maximum.

ČTĚTE TAKÉ: Další milion Američanů nejspíš přijde o práci

Obama při své řeči nešetřil chválou na šéfa Fedu Bernankeho.  Podle něj si v boji proti krizi vedl nadmíru dobře. Prezident však odmítl komentovat, zda hodlá guvernéra ve funkci udržet poté, co mu v lednu skončí čtyřleté funkční období.

Lupa na finančníky

Za systém s enormním rizikem označil Obama trh s deriváty (finanční instrumenty, jejichž hodnota je odvozena z hodnoty podkladového aktiva, pozn. red.). Zprůhlednění finančních trhů je jedním z klíčových úkolů nového regulačního rámce. Fed nově získá pravomoc regulace společností, jejichž úpadek by mohl narušit celý finanční systém. Nově ustavená agentura má navíc chránit spotřebitele od podvodných nebo nebezpečných produktů, jako jsou hypotéky nebo kreditní karty. Plán má celkově posílit i pravomoci ministerstva financí.

"Daně zvyšovat nechci"

Řízení fiskálního deficitu by se podle slov Obamy mělo pro většinu Američanů zatím obejít bez zvyšování daní. Přesto varoval před rizikem odlákání zahraničních investorů. "Není pochyb o tom, že v určité chvíli si ten, kdo kupoval naše dluhopisy, ať už jsou to Číňané, Korejci nebo Japonci, může říct, že riziko je již příliš velké."

Navzdory mnohým kritikám a předpovědím o vystřízlivění z obamovského snu si čerstvý prezident stále vede relativně dobře. Podle agentury Bloomberg jeho kroky schvaluje 67 procent Američanů. Má tedy více sympatizantů než jeho předchůdci George W. Bush nebo Bill Clinton ve stejném stadiu prezidentského období.

Foto: ČTK/AP

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ