Pašované potraviny jako jaderný materiál, přejí si ruští celníci

Ekonomika
20. 8. 2015 17:30
Zeleninu ze západu čeká v Rusku likvidace (ilustrační foto).
Zeleninu ze západu čeká v Rusku likvidace (ilustrační foto).

Ruští celníci si přejí, aby pašování zakázaných potravin ze Západu bylo považováno za stejně závažný zločin, jako je převoz radioaktivních materiálů, zbraní či výbušnin. Návrh zákona v tomto duchu předložila vládě Federální celní služba.

Moskva loni v létě zakázala dovoz západních potravin v odvetě za západní sankce, uvalené kvůli anexi Krymu a ruské roli v konfliktu na východě Ukrajiny. Letos byly sankce a protisankce prodlouženy. Od 6. srpna ruské úřady začaly na pokyn prezidenta Vladimira Putina ničit stovky tun zabavených potravin.

Ačkoliv se zákaz nemá vztahovat i na individuální dovoz pro osobní spotřebu, média po vstupu Putinova dekretu v platnost referovala i o případech, kdy celníci na letištích konfiskovali cestujících španělskou šunku či francouzské sýry.

"Nehledě na zavedení zákazu dovozu zemědělské produkce, surovin a potravin z jednotlivých států do Ruské federace celní úřady pokračují v odhalování faktů nezákonného převozu uvedených kategorií zboží," praví se v předloze.

Podle autorů nestačí dosavadní sankce v podobě pokut sahajících od 100 do 300 tisíc rublů (asi 36 až 108 tisíc korun) pro právnické osoby. Celní služba proto navrhuje přeřadit zakázané jídlo do kategorie "strategicky důležitého zboží", do jaké patří zbraně hromadného ničení, jaderný materiál, nejsilnější otravné, výbušné a radioaktivní látky, munice, palné zbraně či vojenská technika.

Trest by pak mohl sahat nejen k milionové pokutě (asi 360 tisíc korun), ale i k sedmi letům vězení, respektive dvanácti letům, pokud by trestný čin spáchala organizovaná skupina.

Debata o předloze má trvat do 3. září, pak by mělo následovat rozhodnutí. Platnost zákona navrhuje celní správa od března příštího roku.

V regionech mezitím pokračuje kampaň ničení zkonfiskovaných potravin: Ve Voroněži úřady zničily 280 kilogramů makedonské papriky, v Samaře dvanáct kilogramů francouzského sýru, čtvrt tuny zahraniční zeleniny a ovoce, jako i francouzské paštiky a lotyšské sardinky, a v Kirově spálili šest kilogramů litevského sýru.

Úřady tvrdí, že neprověřené zboží by mohlo být zdraví nebezpečné. Podle průzkumů však polovička Rusů nesouhlasí s likvidací západních potravin v zemi, která si dosud pamatuje hladomory v první polovině minulého století a kde podle úřadů šestnáct procent populace žije pod hranicí bídy.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ