Minulý týden vystoupil guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan s tvrzením o nutnosti vytvoření nové suverénní rezervní měny. Ihned nato varovala skupina republikánů před podlým záměrem donutit Ameriku vzdát se dolaru. Guvernérovo prohlášení je však ve skutečnosti přiznáním slabosti a strachu, píše nobelista Paul Krugman ve svém sloupku v New York Times.
Čína má v těchto těžkých časech nereálná očekávání, a to je nyní problémem nás všech, míní ekonom. "Na počátku finanční krize se žertovalo, že americký obchod s Čínou je konečné spravedlivý a vyrovnaný: oni nám prodali jedovaté hračky a zkažené mořské ryby, my jim pochybné obligace," píše Krugman. Nyní však obě strany selhávají. Zatímco americká, potažmo světová poptávka po čínském zboží se prudce propadla, obří zásoby federálních dluhopisů začínají Číňany silně znepokojovat.
Ve skutečnosti totiž Čou přiznal, že Čína se sama dostala do dolarové pasti a těžko se z ní bude dostávat.
ČTĚTE TAKÉ: Čína má strach o své investice do amerických dluhopisů
Na počátku desetiletí dosahovala Čína obřích obchodních přebytků, když svými levnými produkty válcovala ostatní výrobce, a stala se lákadlem pro kapitál zahraničních investorů. Kdyby byl býval juan v režimu pohyblivého směnného kurzu, došlo by k jeho přirozenému zhodnocování, a tím pádem by zpomalil i růst vývozů. Zafixování měny k dolarů však Podle Krugmana způsobilo současný problém země. Čína vykupovala záplavu americké měny a v průběhu let tak obchodní přebytky neustále narůstaly - stejně jako čínské zásoby zahraničních aktiv.
Jakkoli jsou Čínou nahromaděná aktiva - z velké části dluhopisy americké a britské vlády - převážně velmi bezpečná (tedy bezpečná jako máloco jiného), přinášejí velmi nízkou míru návratnosti.
Nyní, v okamžiku, kdy Čína investovala 2 biliony dolarů do státních dluhopisů, z čehož zhruba 70 procent je denominováno v dolarech, se její představitelé probudili a zjistili, že mají problém, píše nobelista.
A nízké úroky nejsou tou největší tíhou na jejich bedrech. Je zjevné, že jakýkoli propad dolaru v budoucnosti by Číně způsobil výrazné ztráty. To je pravým důvodem Čouova projevu ohledně potřebnosti jiné rezervní měny, myslí si Krugman.
Teoreticky Číně nebrání nic v tom, aby odprodala část dolarů, a tím diverzifikovala své rezervy zahraničních měn. Problémem je, že země drží takové množství dolarových zásob, že není možné je prodávat, aniž by nedošlo k propadu měny a kapitálovým ztrátám věřitelů Spojených států.
"Návrh guvernéra Čoua je ve skutečnosti žádostí o záchranu Číny ze spárů vlastních investičních omylů. A to se nestane," uzavírá Krugman.
Foto: Jim Young