Německý výrobce sportovních vozů Porsche zvýšil svůj podíl v největší evropské automobilce Volkswagen na více než 35 procent z předchozích zhruba 31 procent. Porsche získala nad Volkswagenem faktickou kontrolu. Součástí VW je rovněž česká Škoda Auto.
"Tento krok zajistí, že Porsche bude mít trvalou většinu na výroční valné hromadě VW," uvedla společnost. Volkswagen se v důsledku zvýšení podílu stane podle německých zákonů dceřinou společností skupiny Porsche Automobil Holding SE.
"Naším cílem nadále zůstává zvýšit podíl ve Volkswagenu na více než 50 procent v listopadu," řekl generální ředitel společnosti Porsche Wendelin Wiedeking. Evropská komise již v červenci schválila plán firmy na ovládnutí VW.
Nabídka za zbytek Audi
Porsche získalo za blíže nespecifikovanou částku 4,89 procenta akcií Volkswagenu. Jeho celkový podíl tak stoupl na 35,15 procenta. Firma upozornila, že v důsledku tohoto kroku bude muset podle německých zákonů předložit oficiální nabídku na výrobce luxusních vozů Audi, který je součástí VW. Dodala však, že za Audi nabídne pouze zákonem předepsané minimum kolem 487 eur za akcii a že Volkswagen již ohlásil, že tuto nabídku nepřijme. VW vlastní v Audi 99,14 procenta akcií.
Porsche začalo svůj podíl ve Volkswagenu budovat již v roce 2005, kdy ve společnosti získalo téměř pětinu akcií, a ještě tak upevnilo vztahy s blízkou automobilkou. Oba podniky spolupracovaly například na výrobě vozu, který v případě Porsche nese název Cayenne a v případě VW Touareg.
Dolní Sasko se brání
Postupem času se Porsche stalo největším akcionářem. Druhý největší podíl vlastní spolková země Dolní Sasko. Ta měla být původně jakousi pojistkou, že se Volkswagen nepodaří jiné firmě ovládnout. V Německu totiž existoval celých 48 let zákon, který to měl znemožnit právě díky "saskému" podílu. Evropský soudní dvůr nicméně loni v říjnu rozhodl, že německý zákon, jenž chrání automobilku VW před převzetím jiným subjektem, porušuje pravidla Evropské unie. To odstartovalo spekulace, že se Porsche o ovládnutí VW pokusí.
Němci totiž museli zákon zrušit. Za krátkou dobu ovšem připravili jiný, který je neméně kontroverzní. Jeho hlavním problémem je, že v nové legislativě zůstala podmínka, že velká strategická rozhodnutí v automobilce musejí být schválena více než osmdesátiprocentní většinou. Německá vláda se tak vystavila hrozbě dalšího soudu.
Foto: Karel Šanda