Na posílení čínské měny jüan se už těší luxusní hotely po celém světě, ale i prodejci na nočním tržišti v Tchaj-peji. Prodavač krvavých prasečích koláčků Čchen-Sü Liou věří, že posílení čínské měny prospěje jeho prodejům.
Zhruba 54 milionů Číňanů vyjede letos podle odhadů do zahraničí. Silnější měna, která se často nazývá renminbi, by mohla zvýšit útratu rovněž čínských turistů, kterým je dovoleno ve větší míře navštěvovat Tchaj-wan.
Čínští turisté přitom představují pro hotely, prodavače suvenýrů či cestovní kanceláře obrovský zdroj příjmů. Minulý rok se jejich útraty podle organizace OSN - World Tourism Organisation - zvýšily o jednadvacet procent na 43,7 miliardy dolarů. Celosvětově se přitom příjmy propadly o necelých deset procent na 852 miliard.
"Čínští turisté milují návštěvu nočních tržišť," uvedl pro agenturu Bloomberg Čchen-Sü Liou. "Silnější jüan bude pro ně znamenat více peněz, když si je přemění na místní měnu. To je dobrá zpráva pro můj obchod."
ČTĚTE TAKÉ: Čína posílila svou měnu, jüan je na pětiletém maximu
Tchajwanští prodejci však nejsou jediní, kdo by na posílení čínské měny mohli vydělat. "Očekáváme, že letní rezervace významně vzrostou, protože již vidíme nárůst u šestihvězdičkových hotelů v Evropě," sdělila Bloombergu Carol Čanová, prodejní manažerka ve společnosti The Leading Hotels of the World, která zprostředkovává rezervace v hotelích.
Význam čínských turistů navíc zřejmě v budoucnosti poroste, protože podle odhadů se jejich počet v příští dekádě vyšplhá na více než sto milionů. Tomu se začínají přizpůsobovat hotely, které nabízejí čínské jídlo či snídaně a zároveň shánějí čínsky mluvící personál či spolupracují.
Zatím však 80 procent čínských turistů zůstává podle World Tourism Organizations v Asii. Mezi jejich nejpopulárnější destinace patří Hongkong, Macao, Singapur, Francie a Tchaj-wan.
Foto: ČTK/AP