Manažeři, kteří odhadli dno akciových trhů, tvrdí, že čas prodávat akcie zdaleka nenastal. Očekávají další nárůst podpořený i investory, kteří dosud vyčkávali a budou se chtít zapojit do honby za majetkem.
Laszlo Birinyi, jehož firma se zabývá průzkumem akciových trhů, a muž, který poradil akcionářům nakupovat akcie v den, kdy index Standard & Poor 500 dosáhl svého dvanáctiletého minima 9. března 2009, tvrdí, že výnosy, které od té doby přidaly na hodnotě světových akcií 28 bilionů dolarů, potvrdí své nárůsty. Podle něj se zapojí noví investoři, kteří první fázi minuli a budou se snažit dohnat zbytek pole.
Nájezdy na firemní dluhopisy, akcie či komodity ukazují, jak více než 12 bilionů dolarů napumpovaných do systému centrálními bankami a vládami podněcuje k zotavení nejhorší recesi od třicátých let. Birinyi hovoří o býčím trhu, tedy trendu, kdy investoři i spekulanti očekávají v budoucnu vzrůstající ceny komodit a akcií a podle toho nákupy ve velkých objemech tvoří svá portfolia.
"Tyto silné začátky (po zotavení) vedou k dlouhým a odolným býčím trhům. Na trzích bude docházet ke korekcím a nastanou pauzy, ale máme za to, že toto je býčí trh a několik let potrvá," uvedl Birinyi pro Bloomberg.
"Ohodnocení je stále pod historickými průměry," tvrdí i hedgeový manažer Barton Biggs. "Další vývoj indexu Standard & Poor 500 bude spíše vzhůru než dolů, nejspíše v rozmezí 10 až 15 procent." Trend nárůstu potvrzují i analytici oslovení agenturou Bloomberg, kteří očekávají, že 500 amerických nejsilnějších firem si v následujících 12 měsících připíše až sedmnáctiprocentní nárůst výdělků.
Index Standard & Poor 500 za poslední dva roky téměř zdvojnásobil na nynějších přibližně 1320 bodů. Odborníci ho považují za standardní měřítko výkonnosti amerického akciového trhu. Obsahuje akcie 500 výhradně amerických společností, které reprezentují dané odvětví, mají velký podíl na trhu a jsou dostatečně stabilní.