Britská vláda by mohla čelit obchodním sankcím, pokud Světová obchodní organizace (WTO) při svém šetření zjistí, že je vládní pomoc pro místní banky ochranářstvím. Uvedl to v rozhovoru pro list Sunday Telegraph generální ředitel WTO Pascal Lamy. Stejné by to podle něj bylo také u dalších evropských zemí a Spojených států, které své banky rovněž finančně podpořily.
Podle Lamyho bude WTO pravděpodobně zjišťovat, zda státy neposkytovaly pomoc svým bankám s podmínkou, že finanční ústavy by měly v budoucnosti půjčovat více peněz domácím zákazníkům. Pokud bude Británie uznána vinnou, může čelit obchodním sankcím nebo být donucena zreorganizovat částečně znárodněný bankovní systém, uvedl list. Stejné by to bylo i v případě dalších zemí.
ČTĚTE TAKÉ: Světoví giganti se drží v zisku, ale nižším než loni
Štědré banky: na výplatách a odměnách není krize znát
Verdikt ECB: evropské banky zvládnou i horší krizi
Loni v říjnu britská vláda kvůli úvěrové krizi pomohla třem bankám - Royal Bank of Scotland, Lloyds TSB a HBOS. Finanční injekce ve výši 37 miliard liber (zhruba 1,1 bilionu Kč) měla posílit jejich kapitálové rezervy. RBS a Lloyds Banking Group, dvě největší banky pro drobnou klientelu v Británii, si nedávno zajistily od vlády dalších 31 miliard liber a souhlasily s prodejem některých poboček a aktivit. Prodej je nutný kvůli schválení pomoci od Evropské komise.
Foto: ČTK/AP