Ředitelé velkých firem berou stonásobky minimální mzdy

Ekonomika
22. 3. 2017 16:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ředitelé stovky největších britských firem obchodovaných na burze vydělávají v průměru téměř čtyřistakrát více než zaměstnanec s minimální mzdou a stodevadesátkrát více než člověk, který má jen průměrnou mzdu. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu organizace Equality Trust. Šéfové velkých firem si tak v průměru odnesou 5,3 milionu liber (165,3 milionu korun) ročně.

"Výsledkem je, že Spojené království je jednou ze zemí rozvinutého světa, kde panuje nejvyšší nerovnost. Proto jsou tam i velké obavy kolem nadměrných výdělků na horní hranici platového žebříčku ve srovnání s částkami, které dostává většina lidí," uvedla organizace.

Generální ředitel jedné z firem zařazených do akciového indexu FTSE 100 vydělává v průměru 165krát více než zdravotní sestra a zhruba 140krát více než učitel.

Nejnovější údaje pravděpodobně ještě vyostří veřejnou debatu o platové nerovnosti v Británii. Její potírání si přitom vytkla jako politický cíl premiérka Theresa Mayová, která nastoupila do funkce po hlasování o vystoupení země z Evropské unie. Zatím ale musela své plány omezit a stará se o to, aby měla velké firmy během vyjednávání o takzvaném brexitu na své straně.

Mezi podniky s největší propastí mezi platy vedoucích pracovníků a běžnými zaměstnanci je největší reklamní společnost WPP, dále výrobce spotřebního zboží Reckitt Benckiser, placená televize Sky, výrobce léků Shire nebo ropný gigant BP.

Například generální ředitel a zakladatel společnosti WPP Martin Sorrell si v roce 2015 prostřednictvím platu, prémií a dalších výkonnostních odměn spojených s vlastnictvím akcií přišel na 5154krát vyšší částku, než činí v Británii minimální mzda.

Autor: ČTK , ReutersFoto: Autor/Depositphotos , Rangizzz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ