<span>Roubini: Pozor na růst</span> hnaný půjčenými dolary

Ekonomika
27. 10. 2009 16:15
Nouriel Roubini
Nouriel Roubini

Nouriel RoubiniInvestoři všude na světě si půjčují dolary a nakupují za ně akcie a komodity. Růst trhů tak znovu probíhá na úvěr. Nouriel Roubini, profesor newyorské univerzity, varuje, že případné prasknutí těchto bublin na trzích může vést k další finanční krizi.

Investoři si půjčují v zemích s nižšími úrokovými sazbami, a investují je naopak do aktiv, která vynášejí co nejvíce. "Jsme u kořenů tzv. carry trade," uvedl Roubini k aktuální situaci. "Všichni to dělají podobně. A to může být hodně nebezpečné. Až se trend na dolaru otočí a ten začne posilovat, může dojít k dalšímu kolapsu."

Akciovým trhům se přitom letos výjimečně daří. Většina velkých světových burz posílila od svého dna na začátku března o 50 až 60 procent. Dolar přitom za poslední rok oslabil vůči koši šesti měn o 13 procent. A základní úroková sazba americké centrální banky, Fedu, je na rekordním minimu - v pásmu 0 až 0,25 procenta.

ČTĚTE TAKÉ: Roubini: Akcie rostou příliš rychle. Vzniká další bublina
                        Na Roubiniho moudrech můžete tratit, říká úspěšný investor

"Zaděláváme si na další finanční krizi," pokračuje Roubini ve svém výkladu. "Fundamentální data z ekonomiky ukazují na slabší zotavení, než které by odpovídalo proinvestovaným penězům." Hlavním problémem ekonomiky je nejen podle profesora Roubiniho rostoucí nezaměstnanost a s ní spojená menší spotřeba, která zpětně negativně dopadne na tržby firem.

To potvrdila i úterní čísla z USA. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu prudce klesla a největší vliv na její celkové zhoršení mají nepříznivé vyhlídky trhu práce. Američané očekávají, že nezaměstnanost se bude nadále zvyšovat a ekonomové jim v tom dávají za pravdu.

ČTĚTE TAKÉ: Čína je jasnou volbou, shodují se investoři

Nouriel Roubini v roce 2006 varoval před finanční krizí, a zachránil tím mnoho investorů před nejhorším poklesem akciových trhů za uplynulých 70 let. Jeho současné obavy proto brzdí optimismus některých ekonomů založených na odhadech obnovení růstu americké, potažmo i světové ekonomiky.

Foto: archiv

Autor: - ard -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ