Šéf americké centrální banky Ben Bernanke včera ve svém londýnském projevu varoval, že probíhající fiskální stimulace americké ekonomiky nebude bez doprovodu dalších kroků a opatření dostatečná k brzkému obnovení ekonomického růstu v zemi. Vláda by podle něj v tomto smyslu přeci jen měla přistoupit ke kontroverznímu odkupu či garanci tzv. toxických aktiv bank.
"Jakékoliv fiskální akce pravděpodobně nepřinesou dlouhodobé zotavení ekonomiky USA, pokud nepůjdou ruku v ruce s opatřeními ke stabilizaci a posílení finančního systému země," uvedl Bernanke při projevu na londýnské School of Economics. "Ke stabilizaci a normalizaci situace na finančních trzích budou třeba další kapitálové injekce a záruky," dodal.
Šéf Fedu se podobnými prohlášeními pravděpodobně snaží ovlivnit rozhodování ekonomických poradců budoucího prezidenta Obamy, kteří budou v blízké budoucnosti rozhodovat o použití dalších 350 miliard dolarů z říjnového záchranného balíčku pro americkou ekonomiku. Zatímco někteří z nich uvažují o použití značné části těchto prostředků pro podporu domácností a majitelů nemovitostí, kteří se dostali do problémů, Bernanke se přiklání k další podpoře skomírajících bank.
Podle prvního muže Fedu existují tři možnosti, jak k problémovým aktivům přistupovat. Mezi nimi zmínil i jejich výkup z veřejných prostředků, ke kterému se přiklánělo ministerstvo financí pod vedením Henryho Paulsona.
Druhou možností je potom částečně se podílet na ztrátách způsobených těmito aktivy, a to výměnou za warranty či za stanovený poplatek. Tuto metodu použili regulátoři i při nedávné pomoci skupině Citigroup.
Třetí reálnou variantou je "pokračování v kapitalizaci tzv. problémových bank za účelem obnovy důvěry investorů vkládat do nich prostředky," řekl Bernanke.
Zajímavou reakcí na Bernankeho slova bylo dnešní prohlášení viceprezidenta Fedu Donalda Kohna, že by značná část z druhé poloviny prostředků ze záchranného balíčku měla být použita na preventivní kroky proti zvyšujícímu se počtu bankrotů v USA. Toto využití veřejných peněž by podle něj mělo dostat přednost před dalším naléváním prostředků do nemocných finančních institucí.
Foto: AP