Po osmnácti měsících se sloučí francouzský Gaz de France a francouzsko-belgická firma Suez, čímž vznikne jedna z největších energetických firem na světě. Tržní hodnota obou firem je v současnosti 90 miliard eur, což v korunách představuje sumu 2475 miliard.
Důvodem sloučení je ochrana Suezu před nepřátelským převzetím ze strany italského Enelu. Fúzi tak prosazovala především francouzsko-belgická firma, kterou ovládají francouzské banky a významným akcionářem je belgický finančník Albert Frere (7,2 procenta).
Úsilí se šéfovi Suez Gepardu Mestralletovi vyplatilo. Stane se mužem číslo jedna ve sloučené společnosti GDF Suez. Dvojkou bude šéf Gaz de France Jean-Francois Cirelli.
GDF Suez vznikne spojením pouze plynárenských a energetických aktiv obou firem. Suez proto oddělí 65procentní vodárenství a část, která se zabývá nakládáním s odpadem, čímž vznikne nová společnost. Její akcie budou rozděleny stávajícím akcionářům firmy, přičemž pětatřicetiprocentní podíl si v této firmě udrží GDF Suez. Akcie nové firmy se budou obchodovat na burze.
V samotné GDF Suez si francouzský stát ponechá 35procentní podíl. Proti spojení obou firem ostře protestovaly francouzské odbory, které fúzi označily za kapitulaci před akcionáři Suez. Francouzský tisk zároveň připomíná prezidentu Nicolasu Sarkozymu, že porušil svůj vlastní slib, že podíl státu v GDF neklesne pod sedmdesát procent.
Zpráva o sloučení investory příliš nepotěšila. Akcie Suez na pařížské burze ztrácejí čtyři procenta. Hodnota GDF padá o 3,4 procenta.
Ilustrační foto: firma