Důvěra slovenských podniků a obyvatel země v domácí ekonomiku spadla v září na nejnižší úroveň za posledních 16 měsíců. Ukazatel se podle Statistického úřadu snížil kvůli pesimističtějšímu hodnocením firem podnikajících v průmyslu a službách a horší náladě obyvatel. Celková důvěra v domácí ekonomiku klesla v září i v Česku.
Indikátor ekonomického sentimentu, který hodnotí náladu firem a občanů ohledně vývoje hospodářství, v září spadl na 90,5 bodu. Byl tak o 2,2 bodu nižší než ve stejném období loni a o 7,4 bodu zaostal za úrovní dlouhodobého průměru, uvedli dnes statistikové. V minulosti ukazatel prudce padal po vypuknutí světové hospodářské krize, kdy mnoha podniků přišlo o část objednávek a masivněji propouštěly.
Průmyslové podniky, mezi které se řadí i tahouny ekonomiky z automobilového a elektrotechnického průmyslu, zhoršily výhled hlavně kvůli očekávanému poklesu produkce v příštím období. Nálada obyvatel klesla vzhledem k obavám ze zhoršování ekonomické situace a růstu nezaměstnanosti v zemi.
Horší vývoj slovenské ekonomiky očekávají také ministerstvo financí a centrální banka. Obě instituce už snížily výhled hospodářského růstu, což se patrně odrazí mimo jiné v pomalejším snižováním vysoké nezaměstnanosti.
Snížení celkové důvěry v ekonomiku zaznamenalo v devátém měsíci také Česko. Ukazatel se snížil nejen ve srovnání se srpem ale v porovnání s hodnotou v loňském září.