Pilotní projekt
Slovensko využije brexitu. Chce přilákat pracovníky zpět do vlasti
14.01.2019 17:12
Slovensko připravuje v souvislosti s brexitem pilotní projekt, kterým chce přilákat své občany z Británie do vlasti. Přímo do Londýna příští týden vycestují zástupci slovenské vlády a zástupci firem, kteří Slovákům pracujícím v Británii nabídnou několik desítek pracovních míst v oblasti informačních technologií (IT) a podnikových služeb.
"Připravili jsme projekt, kterým chceme přilákat digitálně zručné lidi. Británie nám přichází vhod, pracuje tam několik desítek tisíc Slováků," řekl slovenský vicepremiér pro investice a informatizaci Richard Raši.
Právě očekávaný brexit by podle Rašiho mohl pomoci přilákat slovenské odborníky do vlasti. Dodal, že mnoho Slováků cítí nejistotu ohledně svého dalšího postavení v Británii po odchodu země z EU. Raši uvedl, že platy Slováků v zahraničí jsou sice obecně vyšší než na Slovensku, v zemi pod Tatrami jsou ale nižší životní náklady a firmy v oblasti IT a sdílených službách nabízejí odborníkům výhodné platové ohodnocení a další zaměstnanecké výhody.
Kromě IT odborníků se slovenský projekt v Británii zaměří také například na ekonomy a účetní. Na projektu se kromě slovenských úřadů podílejí i soukromé firmy v oblasti informačních a komunikačních technologií. Slovenské úřady jsou také připraveny pomoci Slovákům s vyřizováním formalit při stěhování zpět do vlasti.
"Nabízíme jim zajímavé pracovní příležitosti. Slováci v zahraničí mají pravděpodobně perfektní angličtinu a umějí tvrdě pracovat," uvedl viceprezident IT asociace Slovenska Mário Lelovský. Dodal, že platy ve slovenských centrech sdílených služeb dosahují 1800 eur (46 tisíc korun) měsíčně, v IT sektoru dva tisíce eur (51 200 korun). To je výrazně více než průměrná mzda na Slovensku.
Sektor podnikových služeb, které klientům poskytují různé poradenské služby včetně účetnictví a technické podpory, zaměstnává na pětimilionovém Slovensku 34 500 lidí. Z hlediska počtu zaměstnanců je největší slovenská pobočka společnosti IBM.
Slovenská vláda v roce 2015 zahájila jiný program na podporu návratu expertů a odborníků včetně vědců do vlasti. Navzdory finančním pobídkám rozpočet projektu nebyl vyčerpán a tímto způsobem se podařilo obsadit jen asi dvě desítky pracovních míst. Důvodem nízkého zájmu byla podle odborníků i skutečnost, že stát nenabízel konkrétní pozice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.