Španělsko patří mezi evropské země, jejichž ekonomika je nejhůře postižena globální finanční krizí. Spojením s obrovskými problémy tamního trhu s bydlením vznikla kombinace, která způsobila nejrychlejší hospodářský propad země za posledních 50 let. Míra nezaměstnanosti už se povážlivě přiblížila dvaceti procentům.
Španělsko se v poslední době řadilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky eurozóny, avšak v posledním roce nastal rychlý obrat. Podle tamního statistického úřadu se HDP země v prvním letošním čtvrtletí propadl oproti předchozím třem měsícům o 1,8 procenta. To je nejrychlejší pokles od roku 1959.
"Španělský HPD sice nyní klesá mírněji než v převážné části eurozóny, v příštích měsících se ale situace obrátí," myslí si londýnský ekonom Ben May. Španělské ekonomice pro letošek předpovídá pětiprocentní propad a návrat k růstu podle něj nastane "se zpožděním dvou či tří čtvrtletí za zbytkem eurozóny."
Největším problémem pyrenejské země je však nezaměstnanost, která vzrostla do astronomických výšin. Kolaps stavebnictví připravil o práci desítky tisíc lidí, celkem jich je ve Španělsku bez práce už přes čtyři miliony. A zlepšení se v brzké době rozhodně očekávat nedá.
Proti nezaměstnanosti se dnes v Madridu konala velká demonstrace, kterou uspořádala Evropská odborová konfederace. Charakter akce byl podobný protestu, který na sobotu chystají čeští odboráři. Poukazovala hlavně na nedostatečnou ochranu pracovních pozic ze strany vlády, více než milion domácností již postrádá ekonomicky aktivního člena. Milionu lidí již vypršel nárok na pobírání dávek v nezaměstnanosti a sociální napětí v zemi se stupňuje.
ČTĚTE TAKÉ: Odboráři chystají obří demonstraci proti dopadům krize
Foto: Reuters