Nemyslitelné před několika málo lety se v době krize i ve Francii stává skutečností: přibližně třetina Francouzů, kteří chystají pro své blízké dárky, sáhnou po předmětech z druhé ruky. Pod vánočními stromky tak podle průzkumu auditorské společnosti Deloitte mnozí najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti.
Tento přístup má přinést podstatnou úsporu peněženkám Francouzů postižených ekonomickou krizí a přitom umožnit učinit zadost obdarováním svých bližních. V darování použitých věcí jsou podle Deloitte Francouzi největšími přeborníky a ve srovnání s jejich sousedy z okolních zemí je jich dvakrát tolik. Podle některých názorů za to může i zejména ve Francii zakořeněná tradice bleších trhů, kam chodí lidé všech společenských kategorií a kde údajně lze najít i skutečné skvosty.
Nejvíce se tento způsob, jak vyzrát na ceny, líbí mladým. Lidem starším 45 let se to naopak v drtivé většině příliš nezdá. "Tento fenomén nabírá na síle poslední dva roky," podotkl Olivier Mathiot, spoluzakladatel internetového portálu PriceMinister, na kterém je možné podobně jako na americkém Amazon.com objednat nové i použité produkty.
ČTĚTE TAKÉ: Každý třetí Čech bude na dárcích šetřit, zjistila SC&C
V období od poloviny listopadu do poloviny prosince se obrat portálu zvýšil o polovinu ve srovnání se zářím a o čtvrtinu ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Stejná je situace u společnosti Cash Express, která provozuje největší prodejní síť předmětů z druhé ruky. V prosinci by se její obrat měl ve srovnání s jinými měsíci zvýšit o padesát procent a o pětinu ve srovnání například s prosincem 2007.
Oproti novému zboží ušetří klienti přibližně polovinu ceny, a to mají kolikrát ještě naději, že dané zboží nebylo původním majitelem ani použito a dostanou je v původním balení. Díky výrazným slevám ovšem zájemci často podlehnou nákupní horečce a nakoupí víc věcí, než měli původně v úmyslu.
Podle Xaviera Flamanda, šéfa portálu fnac.com, který nabízí zejména novou elektroniku a často sahá k výprodejovým akcím, nakoupí klienti pořizující si zboží ve výrazné slevě v průměru o dvacet procent více zboží než ti ostatní. Motivací k nákupu předmětů z druhé ruky údajně není jen snaha o ušetření, ale také hledání originálního dárku, který nelze najít jinak, nebo úsilí o zamezení plýtvání, jak se aspoň uvádí v průzkumu portálu PriceMinister.
Foto: ČTK/AP