Tvrdé sankce pro rozpočtové hříšníky, Česka se netýkají

Ekonomika
29. 9. 2010 12:23
Brusel hodlá trestat země eurozóny za jejich schodky.
Brusel hodlá trestat země eurozóny za jejich schodky.

Státy eurozóny, které v budoucnu poruší rozpočtová pravidla Evropské unie, zaplatí pokutu ve výši 0,2 procenta HDP. Vyplývá to z návrhu na zpřísnění rozpočtových sankcí, který dnes zveřejnila Evropská komise. Případní rozpočtoví hříšníci však budou mít poměrně velkou šanci na vrácení peněz, pokud se budou snažit nadměrné rozpočtové schodky a celkové zadlužení napravit. Česka se sankce netýkají, protože neplatí eurem.

Pokud by se ovšem česká vláda rozhodla evropskou jednotnou měnu přijmout, výše případné pokuty by mohla podle propočtů přesáhnout sedm miliard korun. Sankce, pokud s nimi budou souhlasit členské státy a Evropský parlament, se naopak budou týkat Slovenska. To by v případě nezodpovědné rozpočtové politiky zaplatilo zhruba 126 milionů eur, tedy asi 3,15 miliardy korun.

Pokuty budou hrozit zemím, které v případě ročního rozpočtového schodku překročí hranici tří procent HDP. Ta sice zůstává stejná jako doposud, ale v historii za tento přečin byla potrestána jen jedna země, konkrétně Portugalsko. Nově by měly být pokutovány i země, jejichž celkové zadlužení přesahuje 60 procent HDP. Sankce jim ovšem budou hrozit jen v případě, že v průběhu tří let nesníží zadlužení nejméně o dvacetinu.

Rozpočtoví hříšníci budou mít značnou šanci peníze za pokuty získat zpět. Celý mechanismus bude rozdělen do tří fází. V první z nich, kdy se ukáže, že daný stát neplní svá rozpočtová předsevzetí, bude muset do Bruselu složit vklad ve výši 0,2 procenta HDP, z něhož mu ovšem budou plynout úroky. Ve druhé fázi, kdy EU bude muset proti zemi přijmout některá nápravná opatření, se úroky z vkladu rozdělí mezi členské státy. Teprve ve třetí fázi, kdy se případnému provinilci nepodaří napravit vlastní hospodaření, peníze propadnou unii.
   

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ