UBS <span>zaplatí pokutu</span> za tajná konta

Ekonomika
19. 2. 2009 07:38
Banka zaplatí pokutu a prozradí jména. Chce zpět dobrou pověst.
Banka zaplatí pokutu a prozradí jména. Chce zpět dobrou pověst.

Banka zaplatí pokutu a prozradí jména. Chce zpět dobrou pověst.Švýcarská banka UBS je ochotna zaplatit orgánům Spojených států pokutu 780 milionů dolarů (asi 18 miliard Kč) za to, že pomáhala v daňových únicích bohatým Američanům. Zároveň slíbila, že prozradí jména klientů, kteří si u ní založili tajná konta, aby daním unikli.

Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti s tím, že jde o dohodu uzavřenou mezi americkým státním zastupitelstvím a bankou USB.

K TÉMATU: USA vyšetřují švýcarskou banku za daňové úniky

Banka se v dohodě zavazuje, že poskytne americkým orgánům neprodleně také informace vedoucí k identitě Američanů, kteří si v USB zřídili tajná konta, a že ukončí poskytování takových služeb občanům USA. Spojené státy naproti tomu zastaví trestní stíhání vedené proti USB.

Vyšetřování již v loňském roce odhalilo "určitý počet případů daňového podvodu podle amerického i švýcarského práva", jak již v listopadu přiznal akcionářům banky šéf společnosti Peter Kurer. Naznačil již tehdy, že diskrétnost ohledně klientů, která je pilířem švýcarského bankovnictví, nemá za úkol zakrývat daňové podvody, a že banka identitu některých klientů oznámí, aby si obnovila dobrou pověst v USA.

Američtí vyšetřovatelé totiž zjistili, že USB pomáhala občanům USA v únicích také tím, že jim zakládala falešná konta k zakrytí pohybů peněz a zneprůhlednění zdanitelných částek. Manažeři banky o tom věděli a zaměstnanci amerických poboček USB široce verbovali zájemce o tuto formu daňových úniků, uvedl ministerstvo spravedlnosti. Celkem padá podezření z úniků na asi 20 tisíc amerických zákazníků, kteří si prostřednictvím banky ukryli před zdaněním na 20 miliard dolarů (asi 460 miliard Kč).

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

MHD loni přepravila dvě miliardy lidí. Vozy ujely skoro 10 miliard kilometrů

Ekonomika
29. 4. 2025

Díky fixaci cen energií zákazníci ušetří. Zájem o ni roste

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ