Ruské banky budou letos čelit „lavině" nesplácení špatných půjček. Až dvacet procent úvěrů, které tamní banky v poslední době poskytly, nebudou firmy schopny splatit. Tvrdí to alespoň studie italské bankovní skupiny UniCredit SpA.
"Špatná kvalita aktiv představuje hlavní ohrožení pro ruský bankovní sektor a celou tamní ekonomiku," říká bankovní analytik UniCredit Rustam Botashev. Firmy by v následujících dvanácti měsících měly ruským bankám splatit v přepočtu přes 229 miliard dolarů. Už nyní se přitom objevují první hříšníci, neschopnost splácet oznámila například společnost Siberian Services, zabývající se těžbou ropy.
Největší vlna špatných úvěrů se dá očekávat mezi letošním srpnem a únorem 2010, kdy budou muset dlužné firmy splatit 109 miliard dolarů. Při předpokládané dvacetiprocentní úrovni nesplácených půjček bude muset ruská vláda bankovnímu sektoru poskytnout pomocných patnáct miliard dolarů. Pokud by se procento nesplácených úvěrů vyšplhalo na 25 procent, musela by vláda vytáhnout až 40 miliard dolarů, říká Botashev.
Řada ruských bank se na příchod nepříznivé doby začala připravovat zvyšováním rezerv. Například moskevská Sberbank je zvýšila na úroveň devíti procent z celkového objemu úvěrů.
Foto: Reuters