Úřady nařídily <span>General Motors</span> připravit se na bankrot

Ekonomika
13. 4. 2009 14:00
Fritz Henderson dává přednost mimosoudní restrukturalizaci.
Fritz Henderson dává přednost mimosoudní restrukturalizaci.

Fritz Henderson dává přednost mimosoudní restrukturalizaci.Americké ministerstvo financí údajně nařídilo automobilce General Motors připravit se do 1. června na podání žádosti o ochranu před bankrotem. Uvedl to list New York Times. Automobilka však již několikrát veřejně oznámila, že plánuje reorganizaci bez soudní ochrany před věřiteli.

GM již od vlády obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů (téměř 270 miliard korun) a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Poradní skupina prezidenta Baracka Obamy, která dohlíží na poskytnutí pomoci automobilkám, však GM nařídila, že pokud chce získat další peníze, musí snížit náklady a dluh.

ČTĚTE TAKÉ: General Motors: chceme přežít a být
                        Obama zamítl pomoc GM a Chrysleru. Zatím

List s odvoláním na zdroj informovaný o plánech GM napsal, že cílem je připravit firmu na rychlý bankrot, pokud se jí nepodaří dosáhnout dohody s majiteli obligací, aby vyměnili svůj dluh 28 miliard dolarů za akcie GM, a také s odborovým svazem United Automobile Worker. Plán počítá s vytvořením nové firmy, která by poté, co by automobilka požádala o ochranu před bankrotem, koupila "dobrý" majetek GM. Méně žádoucí majetek, jako některé značky, továrny a závazky vůči zdravotnímu pojištění, by zůstal ve staré firmě. Ta by byla v příštích sedmi letech zlikvidována, dodal list.

Konec ochrany před bankrotem

Úředníci ministerstva uvažují o tom, že by zdravá část GM vystoupila z ochrany před bankrotem již za dva týdny. K tomu by získala od vlády pomoc pět až sedm miliard dolarů.

Nálepka s americkou "velkou trojkou".Nový generální ředitel GM Fritz Henderson již dříve uvedl, že firma dává přednost mimosoudní restrukturalizaci, ale mohla by se v případě potřeby obrátit na soud s žádostí o ochranu před bankrotem. Henderson koncem minulého měsíce nahradil v čele GM Ricka Wagonera, který rezignoval pod tlakem vlády.

Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ