Regulační úřady ve Spojených státech a Velké Británii vyšetřují údajnou manipulaci s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Ta slouží jako referenční bod, od něhož se odvíjejí finanční produkty v objemu až 350 bilionů dolarů (asi 6,1 biliardy korun). V této souvislosti se vyšetřovatelé podle ekonomického listu Financial Times (FT) nejvíce zajímají o britskou banku Barclays.
Vyšetřováno je více bank, mezi nimiž je například švýcarská UBS, německá Deutsche Bank a rovněž americké banky Citigroup, Bank of America nebo JPMorgan Chase. Regulátory zajímá, zda nebyla porušena pravidla známá jako Čínská zeď. Ta přikazují, aby byly určité činnosti v bankách striktně odděleny a aby se vybraná oddělení nedostala k citlivým informacím, s nimiž pracuje jiné oddělení v rámci banky.
Konkrétně investiční bankéři se nemají scházet s analytiky, kteří dávají doporučení na cenné papíry. Omezení zesílila po technologické bublině, protože bankovní analytici doporučovali akcie internetových firem, kterým investiční bankéři stejné banky zařizovali vydávání dluhopisů či akcií na trzích.
Libor je zkratka pro Londýnskou mezibankovní úrokovou sazbu, za niž si půjčují banky peníze mezi sebou. Od těchto úroků se odvíjejí i další sazby, které už si banky stanovují samy a které promítají do cen spotřebitelských úvěrů a hypoték.
Regulační orgány podle FT zjišťují, zda se banky nesnažily sazbu uměle snižovat, aby měly levnější přístup k finančním zdrojům. Tím by také mohly bagatelizovat paniku, která se během finanční krize šířila mezi investory.
Banka Barclays je jednou z těch, které pomáhají mezibankovní sazbu Libor v Londýně stanovovat. Pokud by se ukázalo, že sazba Libor byla záměrně stanovována na nižších úrovních, než měla být, znamenalo by to, že banky a investoři byli připraveni o značné objemy úrokových příjmů. Prospěch však měli naopak ti, co si peníze vypůjčili.
Britský úřad Financial Services Authority (FSA) rovněž zahájil vyšetřování obchodů se zvláštními cennými papíry credit-default swaps, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s celou záležitostí. FSA šetří, zda někdo neobchodoval s těmito cennými papíry na základě neveřejných informací, čímž by poškodil ostatní hráče na trhu.
Úřad prošetřuje spekulace během finanční krize, které sázeli na propad cen akcií firem a na zhoršení jejich situace. Credit-default swaps jsou pojistkou proti krachu společností či států.