Spojené státy rozšířily seznam ruských firem vystavených sankcím za šíření jaderných a raketových technologií a za podporu agresivní ruské politiky vůči Ukrajině. Oznámilo to ve středu na svém webu ministerstvo obchodu USA. Rusko na rozšíření sankcí odpovědělo důrazným protestem a obvinilo Washington, že vědomě ničí základnu pro možnou normalizaci vztahů s Moskvou.
Na sankční seznam zařadily Spojené státy nově několik ruských společností, které údajně dodávají jaderné a raketové technologie režimům v Severní Koreji, Íránu a Sýrii. Na seznamu se ocitl monopolní ruský zbrojní exportér Rosoboronexport nebo společnost MiG, která vyrábí známé stíhací letouny. Sankcím jsou vystaveny i některé vývozní organizace z jiných zemí, například z Číny, Súdánu, Turecka nebo Spojených arabských emirátů.
Ministerstvo obchodu USA ve středu rozšířilo i sankční seznam, na němž figurují ruské firmy podporující agresivní kroky Moskvy vůči Ukrajině. Na seznam, vytvořený už loni v březnu, bylo nově zařazeno 29 společností. Jde převážně o dceřiné firmy státní ropné společnosti Rosněfť působící v oblasti těžby a zpracování nerostných surovin.
Ruské ministerstvo zahraničí nová sankční opatření Spojených států důrazně odsoudilo. Rozšíření postihu ruských firem se podle něj "jako bumerang" obrátí proti Spojeným státům. "Jde o další etapu prosazování nepřátelské linie USA, jejíž podstatou je vědomé a důsledné ničení základny pro normalizaci rusko-amerických vztahů," uvedla ruská diplomacie. Ruská odpověď prý bude následovat, nebude však nutně symetrická.
EU o půlrok prodloužila sankce proti ruským firmám a jednotlivcům
I Evropská unie ve středu prodloužila o další půlrok sankce proti Rusku za jeho podíl na ukrajinském konfliktu. Sankcím, jejichž platnost byla prodloužena do půli března příštího roku, je vystaveno 37 firem a 150 jednotlivců z Ruska a Ukrajiny. Sektorové sankce prodloužil Brusel už v červnu, své sankce proti Moskvě dnes rozšířily i Spojené státy.
Na prodloužení postihu Ruska za anexi Krymu a podporu donbaského povstání se dohodli velvyslanci osmadvacítky na zasedání v Bruselu. Firmy a osoby, zařazené na sankční seznam, nesmějí cestovat do zemí EU a jejich případný majetek v evropských bankách bude zablokován.
Na černém seznamu EU je řada ruských osobností z okolí prezidenta Vladimira Putina včetně členů ruské vlády, poslanců a bohatých podnikatelů. Na seznam, sestavený už loni, Moskva reagovala vlastním sankčním postihem, do něhož zařadila "nežádoucí" evropské politiky. Ruský seznam má údajně 89 položek.
Jiný, závažnější balík protiruských sankcí prodloužila EU už letos v červnu do ledna 2016. Na rozdíl od dnes prodloužených sankčních opatření se netýká jednotlivců a firem, ale celých sektorů ruské ekonomiky. Zakazuje například export určitých technologií do Ruska a omezuje ruský přístup na finanční trhy.
O rozšíření protiruských sankcí dnes informovalo i americké ministerstvo obchodu. Kromě společností aktivně působících proti zájmům Ukrajiny byly na sankční seznam zařazeny i firmy, které údajně vyvážejí jadernou a raketovou technologii do KLDR, Íránu a Sýrie.
USA rozšířily sankce. Moskva: Vrátí se to jako bumerang
Ekonomika
2. 9. 2015 15:25Prezident Spojených států Barack Obama.
Další čtení
USA omezí vývoz čipů v oblasti AI, dotkne se to i Česka, což EU kritizuje
Ekonomika
14. 1. 2025
Skupina CREDITAS pokračuje v expanzi ve střední Evropě. Získala polskou energetickou společnost Duon
Ekonomika
14. 1. 2025
Luxusní hotel InterContinental v Praze se pod novým názvem otevře na jaře
Ekonomika
13. 1. 2025