Více než třetina všech zbraní, které byly v posledních pěti letech vyvezeny do zahraničí, se vyrobila ve Spojených státech amerických. Vyplývá to ze zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), o které informovala agentura DPA. Více než polovina zbraní vyvezených mezi lety 2014 a 2018 z továren v USA putovala na Blízký východ. Největším dovozcem zbraní se stala v uplynulých letech Saúdská Arábie.
"USA dál upevnily svou pozici největšího světového dodavatele zbraní," uvedla odbornice SIPRI na obchod se zbraněmi Aude Fleurantová. Bojové letouny, rakety krátkého doletu a další zbraně dodal Washington podle ní nejméně do 98 zemí světa.
Zatímco vývoz zbraní ze Spojených států v posledních pěti letech podle SIPRI rostl, export z Ruska, které je druhým největším vývozcem zbraní na světě, se propadal. Důvodem byl podle stockholmského institutu nižší počet zakázek z Indie a Venezuely oproti období let 2009 až 2013.
Celkově podle SIPRI vzrostl ve srovnání let 2014 až 2018 a pěti let předcházejících objem celosvětového obchodu se zbraněmi o 7,8 procenta. Po USA a Rusku zůstávají největšími vývozci zbraní Francie, Německo a Čína.
Blízkovýchodní země stále větší množství zbraní dovážejí - ve srovnání let 2014 až 2018 a 2009 až 2013 vzrostl jejich import o 87 procent. Největším dovozcem je přitom Saúdská Arábie, jejíž napjaté vztahy s Íránem jsou podle SIPRI hlavním důvodem rostoucího objemu nákupů zbraní. Rijád dokonce předstihl Indii a dostal se do čela žebříčku největších dovozců zbraní na světě. Po Saúdské Arábii a Indii jsou největšími dovozci Egypt, Austrálie a Alžírsko.