Vizionář Steve Jobs končí jako ředitel Applu. Co na to akcie?

Ekonomika
25. 8. 2011 06:49
Steve Jobs končí jako generální ředitel Applu.
Steve Jobs končí jako generální ředitel Applu.

Zakladatel amerického gigantu Apple a technologický vizionář Steve Jobs (56) odstoupil z funkce generálního ředitele podniku. Nahradí ho provozní ředitel Tim Cook. Jobs se již delší dobu potýká se zdravotními potížemi.

"Navždy bude v naší paměti, dalších sto let bude považován za největšího technologického lídra naší doby," vyjádřil mu poklonu Steve Wozniak, jenž spolu s Jobsem kdysi Apple zakládal.

Jobs uvedl, že již není schopen vykonávat povinnosti generálního ředitele. Ve společnosti Apple však bude nadále působit, protože byl jmenován předsedou správní rady. Apple v posledních letech slaví úspěchy zejména s mobilními telefony iPhone a tablety iPad.

"Stevovy mimořádné vize a vůdčí schopnosti zachránily Apple a přivedly ho na pozici nejinovativnější a nejhodnotnější technologické společnosti světa," uvedl člen rady Applu Art Levinson. Dodal, že Jobs bude firmě nadále poskytovat "své unikátní náhledy, kreativitu a inspiraci".

Pan Jablko. Steve Jobs byl duší i technologickým lídrem Applu.Akcie Applu ztratily po Jobsově oznámení 5,1 procenta, což činí přibližně 17,1 miliardy dolarů. Od chvíle kdy nastoupil jako šéf Applu v roce 1997 stouply akcie o neuvěřitelných 9020 procent! Z tržní hodnoty 2,08 miliardy dolarů to dotáhl Apple pod jeho vedením až na 348,7 miliardy dolarů, když minulý týden na chvíli předstihl na pozici nejcennější firmy světa petrochemický gigant Exxon.

Jobsův kamarád a zároveň konkurent v jedné osobě Eric Schmidt z internetové společnosti Google řekl, že Jobs je nejúspěšnějším ředitelem, jaké Amerika měla za posledních 25 let. "Unikátně zkombinoval dotek umělce s vizí inženýra, čímž vybudoval naprosto unikátní firmu," řekl Schmidt. Apple se podle něj zařadil k vůdčím firmám v americké historii.

Díky vášni pro minimalistický design a díky propracovanému marketingu se Jobsovi podařilo změnit svět nejen osobních počítačů. "Je to Michelangelo digitálního věku. Když hovoří o firmě a jejích produktech, je to ten nejbystřejší člověk, jakého jsem kdy slyšel. On mluví tak, jako navrhuje výrobky: jediným slovem neplýtvá," řekl o Jobsovi šéf sítě LinkedIn Jeff Weiner.

Jasně to dokládá, jak moc byl pro firmu důležitý. Jobs byl ikonou Applu. Podle analytiků však nebyla Jobsova rezignace neočekávaná a na každodenní provoz podniku bude mít pouze malý vliv. "Spotřebitelé nekupují výrobky Applu, protože jsou od Steva Jobse. Kupují je, protože splňují jejich požadavky," upozornil podle internetového serveru BBC analytik Michael Gartenberg ze společnosti Gartner.

Akcie Applu zareagovaly okamžitým propadem. Snímek z portálu MarketWatch.

Společnost Apple minulý měsíc oznámila, že zvýšila čtvrtletní zisk o téměř 125 procent na 7,3 miliardy dolarů (zhruba 123 miliard korun). Její čtvrtletní tržby stouply o více než 80 procent na 28,6 miliardy dolarů.

Jobs během své vlády v Applu vydal bezpočet průlomových produktů od Applu II až po iPad. Jobs byl přitom z Applu v roce 1985 vyhozen, založil si tedy technologickou společnost NeXT Computer, kterou v roce 1996 koupila Apple Computers a Jobs se tak do firmy vrátil. Pobíral přitom symbolický plat jeden dolar ročně, vlastnil však řadu zaměstnaneckých akcií firmy v řádech miliard dolarů.

Byl také vlastníkem studia Pixar, které v roce 1986 koupil od George Lucase za 10 milonů dolarů. Pixar se stal fenoménem na poli tvorby animovaných filmů; společnost Disney nakonec v roce 2006 koupila studio za 7,4 miliardy dolarů. Na oplátku získal kolem sedmi procent akcií Disneyho a místo v představenstvu společnosti.


Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ