Vondra chce přísnější <span>pravidla pro šrotovné</span>

Ekonomika
1. 3. 2009 15:30
Vicepremiérovi Alexandru Vondrovi se líbí myšlenka šrotovného.
Vicepremiérovi Alexandru Vondrovi se líbí myšlenka šrotovného.

Vicepremiérovi Alexandru Vondrovi se líbí myšlenka šrotovného.Přísnější pravidla pro šrotovné. Právě to chce vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Šrotovné zavedlo deset členských států Evropské unie.

Šrotovné funguje na jednoduchém principu: kdo se při nákupu nového auta zbaví svého starého automobilu, dostane od státu finanční příspěvek.  

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Říman zvažuje šrotovné. Kalousek je proti

„V některých zemích bylo v oblasti šrotovného vidět, že mají tendenci pomáhat svému automobilovému průmyslu způsobem, který by mohl uškodit dalším zemím," řekl Vondra v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle něj patřila mezi takové státy například Francie, u které se objevil jistý protekcionismus.

Protekce ve Francii

„Francie například chtěla podporu automobilek a nákup nových aut podmínit určitým povinným podílem francouzských součástek ve voze," řekl už dříve Vondra. Státy by také podle Evropské komise měly zajistit, že opatření nebudou obcházena třeba tím, že člověk staré auto ve skutečnosti nesešrotuje, ale prodá. Zájemce by proto měl předložit důkaz o zlikvidování starého vozu. Země by také měly zvážit stanovení minimální doby, během níž člověk starý vůz před sešrotováním vlastnil. To je však na jejich vlastním uvážení.

Proto by podle Vondry mělo být řečeno, co se ještě může, a co ne. „Měla by se stavit jasnější pravidla," myslí si vicepremiér. „Naštěstí ještě včera probíhala jednání mezi unií a Francií a dospělo se k dohodě," pokračoval. Podle Vondry je tak i země prezidenta Sarkozyho na dobré cestě k tomu, aby svůj přístup ke šrotovnému změnila.

S Vondrou souhlasí i Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto. „Prokázalo se, že šrotovné příliš nezatěžuje státní kasy a hlavně přináší rychlé výsledky, což je v době krize velmi důležité," řekl Špicar. Kromě toho podle něj napomáhá bezpečnosti a ekologii v automobilovém průmyslu.

Škodovka jede

Špicar je toho názoru, že pozitivní dopad šrotovného může trvat jen po krátkou dobu, ale ve spojení s dalšími opatřeními jednotlivých států může jít i o dlouhodobý pozitivní trend. Současně podle něj roste nárůst poptávky po českých vozech v zahraničí. „Je předčasné mluvit o jasných číslech, protože je máme k dispozici vždy čtvrtletně, ale je pravda, že poptávka výrazně roste a to je velmi dobře," řekl. Nejvíc zakázek má podle něj Škodovka z Itálie, Francie a Německa.

K TÉMATU: Šrotovné zabralo. Škoda roztáčí kola výroby
                    Vláda chce odpustit malým podnikům zálohy daně

Kromě šrotovného by automobilovému průmyslu měl podle vicepremiéra Vondry pomoci i národní protikrizový plán. „Jde například o odpisy DPH pro podnikatele," upřesnil Vondra. Kromě toho upozornil, že Češi dnes víc nakupují auta, protože jejich ceny v souvislosti s krizí výrazně klesly.

Šrotovné u nás podporuje i sociální demokracie.Vondra připustil, že se vláda pokusila získat peníze na obnovu vozového parku také z Evropské unie: „Odpověď ale byla hodně neurčitá, jde jim hlavně o to, aby se mezi sebou dohodli ministři životního prostředí. Takže to zatím příliš reálné není," dodal.

Na myšlenku šrotovného začátkem února vstřícně zareagovala sociální demokracie. Podle ní by se šrotovné mohlo pohybovat kolem 25 tisíc na auto.

Ilustrační foto: ČTK, AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ