Hongkongský vůdce Leung Čchun-jing prohlásil, že hospodářský růst je důležitější než výzvy k demokratičtějšímu politickému systému. Hongkong podle Leunga sklouzne do anarchie, pokud ustoupí požadavkům na zcela svobodné volby. Správce Hongkongu to uvedl ve svém prvním výročním projevu v parlamentu od začátku prodemokratických protestů v loňském roce.
Leungův projev pozdržel několikaminutový hlasitý protest prodemokratických poslanců v zákonodárném sboru, kteří ho vyzývali k rezignaci. Někteří z nich nesli v rukou transparenty s požadavkem svobodných voleb a pak se žlutými deštníky v rukou opustili parlament. Tyto deštníky se staly symbolem protestního hnutí poté, co je demonstranti loni použili jako ochranu před slzným plynem policistů.
Peking loni v srpnu oznámil, že občané Hongkongu v příštích volbách v roce 2017 dostanou šanci hlasovat o svém budoucím vůdci, vybírat ale budou moci jen ze dvou či tří kandidátů. Ti musejí získat podporu 1200 členného nominačního výboru, v němž většinu tvoří přívrženci centrální čínské vlády. Kritici to označili za falešnou demokracii v čínském stylu a na protest vyšly do ulic loni desetitisíce lidí.
Zákonodárce Albert Ho prohlásil, že Leung "jedná pouze jako poslíček pekingské vlády a úřadů v Pekingu", a nikoli v zájmu hongkongského lidu.
Hongkongské pouliční protesty skončily v prosinci. V úvodu svého dnešního proslovu Leung řekl, že Hongkong si musí vybrat mezi "zavedením všeobecného volebního práva a zastavením" ekonomiky.
Leung uvedl, že chápe snahy převážně studentských demonstrantů, kteří loni paralyzovali více než dva měsíce části Hongkongu a požadovali svobodné volby. Podle něj ale protestující neznají zcela hongkongské zákony a Čína nikdy Hongkongu neslíbila úplnou politickou autonomii. Volební reformy, které budou uplatněny při hlasování v roce 2017, jsou "velkým krokem vpřed pro demokratický vývoj Hongkongu", konstatoval.