Prezident světové banky Robert Zoellick naznačil, že nebezpečí pro globální ekonomiku se stupňuje. Důležitým aspektem je přitom výhled eurozóny, který závisí na tom, zda evropští lídři provedou správná rozhodnutí.
"Přesouváme se do nebezpečného období," uvedl Zoellick pro televizi Bloomberg. Podle něho se Spojené státy zřejmě další recesi vyhnou, přičemž zaplatí pouze pomalým růstem ekonomiky. Eurozóna však čelí "zvláště citlivému období".
Zoellickovy komentáře přilily oheň do již tak dost vyhrocené situace, kdy evropští představitelé řeší dluhovou krizi, která se pomalu přesouvá do Itálie. Italské státní dluhopisy v eurech zažily jedenáctidenní souvislý propad. Finsko v současné době řeší záruky za úvěry, které poskytlo zadluženému Řecku, které jako první dostalo finanční pomoc od Evropské unie.
Vyhrocenou situaci ilustruje postup švýcarské centrální banky, která ráno zasáhla proti silné domácí měně a stanovila, že kurs franku vůči euru nesmí být silnější než 1,20 švýcarského franku. Banka to zdůvodnila silně negativními dopady, které má neustálé posilování franku na švýcarskou ekonomiku. Frank po zprávě bleskově oslabil asi o deset procent, z rekordů rychle sestoupila i cena zlata.
"Současné masivní nadhodnocení švýcarského franku znamená akutní hrozbu pro švýcarskou ekonomiku a riziko deflačního vývoje," píše se ve sdělení centrální banky. "Švýcarská národní banka má proto v úmyslu výrazně a trvale oslabit frank. S okamžitou platností už nebudeme tolerovat vyšší kurs franku k euru než 1,20 CHF," píše se dále.
Strašák recese
Asijské akcie a americké futures kontrakty padají a euro vůči švýcarskému franku oslabuje už pátým dnem. Důvodem jsou stále obavy, že dluhová krize v Evropě není zdaleka u konce. Index asijských akcií MSCI Asia Pacific Index byl v 10.21 středoevropského času níže o 2,7 procenta. Propad táhnou především banky, které čelí zvýšeným nákladům na pojištění rizika.
Strach z dalšího propadu globální ekonomiky vrcholil v minulých týdnech. Pravděpodobnost, že eurozóna upadne do nové recese, vzrostla na 50 procent. Podle Mahameda El-Eriana, výkonného ředitele Pacifik Investment Management, navíc hrozí, že Evropa s sebou stáhne rovněž ekonomiky zbytku světa.