Větším průmyslovým firmám na Vysočině stouply od letošního ledna do konce září tržby za prodej výrobků a služeb v průměru o 1,5 procenta na 118,3 miliardy korun. Platy se v těchto podnicích v meziročním porovnání zvýšily o 4,4 procenta. Jejich zaměstnanci letos průměrně dostávali 33 243 korun hrubého měsíčně. Vyplývá to z údajů, které poskytla jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V republikovém porovnání vykázala Vysočina v průmyslu podprůměrný růst tržeb i platů. V Česku se během letošních prvních tří čtvrtletí zvýšily tržby průmyslových podniků v průměru o 2,9 procenta. Hrubé platy zaměstnanců těchto firem v porovnání se stejným obdobím vloni stouply o 6,4 procenta na 36 048 korun měsíčně.
Statistici sledují základní ukazatele průmyslových výrobců se 100 a více zaměstnanci, jichž je na Vysočině 134. Od letošního ledna do konce září v nich pracovalo zhruba 49 700 lidí. V Česku zaměstnávalo 2345 průmyslových firem se 100 a více pracovníky celkem 854 200 osob.
Průmysloví výrobci ve Středočeském kraji a v Pardubickém kraji zvýšili v letošních třech čtvrtletích roku tržby o víc než sedm procent. Pomaleji než na Vysočině letos rostly tržby podnikům v Olomouckém kraji a v Moravskoslezském kraji. V dalších dvou krajích vykázali tito výrobci meziroční pokles. V Plzeňském kraji se tržby v průmyslu snížily o 1,3 procenta a v Jihomoravském kraji o 4,4 procenta.
Nejlépe placení byli v letošních třech čtvrtletích roku zaměstnanci středočeských průmyslových firem, kteří v průměru měsíčně dostávali 44 411 korun hrubého. Nad hranici 40 tisíc se ještě dostaly mzdy v průmyslových podnicích sídlících v Praze. Nejnižší plat, 32 003 koruny hrubého měsíčně, vyplácely průmyslové firmy v Karlovarském kraji.