Turistický ruch v ČR dál roste, vyšší byly v 1. čtvrtletí i tržby ve službách
10.05.2024 17:50
Turistický ruch v Česku dál roste a dosahuje předcovidové úrovně. V prvním čtvrtletí se v českých hotelech, penzionech a kempech ubytovalo 4,1 milionu turistů, meziročně o 9,9 procenta více. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého roste turistický ruch v Česku nepřetržitě od druhého čtvrtletí 2021.
Rok 2020 výrazně ovlivnila pandemie covidu-19 a s ní související opatření. Tržby ve službách v letošním prvním čtvrtletí stouply, předtím zaznamenaly tři čtvrtletí v řadě meziroční pokles. I když ze služeb tržby nejvíce vzrostly v ubytování, stravování a pohostinství, reálně se na úroveň před covidem-19 nedostaly, upozornili analytici.
V ubytovacích zařízeních strávili turisté od ledna do března 10,6 milionu nocí, meziročně o 7,7 procenta více. Turistický ruch v Česku tak byl v prvním čtvrtletí na předcovidové úrovni. V roce 2019 se za první tři měsíce ubytovaly v hotelech, penzionech či kempech čtyři miliony lidí a počet noclehů tehdy dosáhl 10,8 milionů.
Výsledky cestovního ruchu za letošní první čtvrtletí podle analytiků ukazují, že se do Česka vrací turisté i ze vzdálenějších zemí. "Pořád sice dominují návštěvníci z Německa, Slovenska a Polska, ale roste počet turistů i ze vzdálenějších zemí, kteří obvykle zůstávají déle a utrácí více, což je pro restart cestovního ruchu v Česku důležité," řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle majitele hotelové sítě Czech Inn Hotels Jaroslava Svobody pomohlo i teplejší počasí. "Potvrzuje se také, že lidé jezdí tam, kde se něco děje. Jenom památky už nestačí. Táhnou například trhy a koncerty," dodal.
Cizinců přijelo do ubytovacích zařízení v ČR letos v prvních třech měsících 1,9 milionu, Čechů 2,2 milionu. Zahraničních turistů přijelo podle statistiků téměř o pětinu více oproti stejnému období roku 2023 a počet domácích hostů vzrostl o 3,6 procenta. Vedle vyššího počtu turistů se také prodlužuje doba, kterou v Česku stráví, uvedl ředitel CzechTourism František Reismüller. Důležitá jsou podle něj v tomto ohledu přímá letecká spojení. "Letos v červnu obnoví po několikaleté pauze společnost Hainan Airlines přímé spojení Prahy s pevninskou Čínou. Už nyní pozorujeme, že z přímého leteckého spojení Praha-Dubaj profitují například naše lázně," řekl. Vedle přímých leteckých spojení je podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka také potřeba mít aktivity, které dostanou turisty i mimo Prahu.
Co se týká návštěvnosti regionů, meziroční nárůst turistů zaznamenali v prvním čtvrtletí ve všech krajích kromě Pardubického. Tam přijelo 89.000 turistů, meziročně o 1,6 procenta méně. Nejvyšší nárůst počtu turistů byl v Praze, a to o 16,9 procenta na 1,6 milionu lidí. O více než desetinu vzrostl turistický ruch také na Vysočině, v jižních Čechách a Karlovarském kraji. Počet přenocování se zvýšil v devíti krajích, nejvíce na Vysočině a v Praze. Naopak pokles zaznamenaly kraje Liberecký, Plzeňský, Pardubický, Ústecký a Olomoucký. Čeští turisté strávili nejvíce nocí v Královéhradeckém kraji, zahraniční návštěvníci tradičně v Praze.
V ubytování, stravování a pohostinství vzrostly tržby v letošním prvním čtvrtletí o 3,2 procenta, ze šesti hlavních odvětví služeb nejvíce. Reálně se ale podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka na úroveň před pandemií covidu-19 nedostaly. "Hůře je na tom ubytování, které je asi o čtvrtinu níže, restaurace jen o deset procent," řekl ČTK.
Celkově tržby ve službách v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stouply o 1,3 procenta, předtím evidovaly tři čtvrtletí v řadě pokles. "Meziroční zvýšení tržeb bylo zaznamenáno ve všech dílčích ekonomických sekcích kromě činností v oblasti nemovitostí," sdělil vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák. V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně vzrostly o 2,7 procenta, v dopravě a skladování o dvě procenta, v profesních, vědeckých a technických činnostech o 1,4 procenta a v informačních a komunikačních činnostech o 0,2 procenta, kde statistici upozornili na propad tržeb ve filmovém a hudebním průmysl, a to o 39,5 procenta.
1