V třídění elektra už plníme kvóty Evropské unie

Ekonomika
28. 12. 2017 11:54
Třídění odpadu.
Třídění odpadu.

Každý Čech za rok průměrně vyhodí 5 kilogramů elektroodpadu. I když je to stále o dost méně než ve Švédsku, kde každý obyvatel ročně vyhodí do kontejneru až 17 kilogramů, úspěchy jsou znát. Česká republika už plní kvóty Evropské unie. Jen v červnu 2016 objem vytříděného elektra meziročně vzrostl o 15 procent. Jak se daří vysloužilé drobné elektrospotřebiče zpracovat a kolik díky tomu ušetříme?

Statisticky stále trochu pokulháváme za státy západní Evropy i proto, že jsou Češi jednoduše zvyklí hromadit věci doma. Například až ve 41 procentech českých domácností se více než 5 let povaluje nefunkční rádio nebo elektronická hračka, až v 50 procentech najdete více než 5 let starý telefon. Dějí se i změny: například rozbitý smartphone míří až v 60 procentech rovnou do speciálního kontejneru.

Povědomí o možnosti třídit staré spotřebiče zvýšila soutěž společnosti ASEKOL, kolektivního systému zpětného odběru elektrozařízení, s názvem Aktivní obec. Do projektu se zapojilo 90 obcí, výhercem se stala Býšť s 1510 obyvateli na Pardubicku. Její obyvatelé vyhodili do kontejnerů nejvíce odpadu a získali výhru 20 000 korun na zlepšení nakládání s odpady v obci a certifikát o podpoře pro Národní radu osob se zdravotním postižením České republiky. Každá nejlepší obec v kraji získala dárkový balíček s propagačními předměty. Jen za červen 2017 se díky soutěži zvýšil objem vysbíraných elektrozařízení meziročně o 15 procent.

Sběr.

Jak dokazují výsledky průzkumu společnosti ASEKOL za rok 2016, drobné spotřebiče, které patří do červených kontejnerů, dokážeme v České republice efektivně recyklovat. Celkem je po území republiky rozeseto 3 299 kontejnerů a za loňský rok do nich lidé naházeli 19 818 tun elektrozařízení. Fakt je, že elektroodpad je jedním z nejrychleji rostoucích odpadů na světě. A hlavně proto musí firmy se zaměřením na jeho recyklaci neustále vyvíjet nové technologie a postupy, aby se ze starých spotřebičů dalo zachránit co nejvíce. V současné době se recykluje až 95 procent materiálu.

Vhozením starého elektra do červeného kontejneru lidé navíc pomáhají handicapovaným. ASEKOL již od roku 2015 spolupracuje s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR, která mimo jiné podporuje zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Větší množství drobného elektra, zejména elektronických hraček, mobilních telefonů a drobných kuchyňských spotřebičů míří do červených kontejnerů zejména po vánočních svátcích.

Autor: - red -Foto: archiv , asekol.cz

Další čtení

Lidé si dnes mohou prohlédnout stavbu na pražském Masarykově nádraží

Ekonomika
5. 4. 2025

Nová tramvaj pro Prahu dorazila v noci z Plzně, chystá se zkušební provoz

Ekonomika
4. 4. 2025

Akcie v USA po čínské odpovědi na Trumpova cla znovu prudce oslabily

Ekonomika
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ