Vojenský fond solidarity pomáhá rodinám vojáků přestát těžké životní situace

Ekonomika
20. 4. 2021 14:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vojenský fond solidarity (VFS) už šest let pomáhá vojákům a jejich blízkým v těžkých životních situacích. Vznikl 9. března 2015 jako společný projekt Ministerstva obrany České republiky a Charity Česká republika. Pomáhá nejen vojákům Armády České republiky, ale i příslušníkům Vojenské policie, Vojenského zpravodajství, Hradní stráže a Vojenské kanceláře prezidenta republiky.

Brigádní generál Lenka Šmerdová přebírá šek od předsedy představenstva CSG Aerospace.

Impulsem pro založení VFS se stala událost z července 2014, kdy v čase začínajících prázdnin přišla z Afghánistánu mrazivá zpráva: "Oběťmi exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván se kromě několika civilistů a dvou afghánských policistů stalo také pět českých vojáků sloužících v rámci zahraniční operace NATO. Čtyři zahynuli na místě, pátý podlehl těžkému zranění o pár dní později po převozu do vlasti."

V souvislosti s touto tragickou událostí se tehdejší velení armády rozhodlo podpořit vznik fondu, který rychle a účinně pomáhá v kritických situacích.

"Jsem ráda, že došlo ke vzájemnému spojení vojenského a neziskového světa. Díky této spolupráci dokážeme pomáhat všude, kde je třeba. Na začátku bylo především potřebné zajistit co nejrychlejší pomoc rodinám vojáků, kteří při plnění služebních povinností položili svůj život. Pomáháme dál a jsem ráda, že jsme se stali pro vojáky světlem naděje," popisuje vznik fondu předsedkyně výboru VFS brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Do fondu přispívají sami vojáci. Vědí, že je jejich profese spojena s riziky a nemohou se řídit přesvědčením, že "mně se nic nemůže stát". K tomu VFS pravidelně pořádá sbírku ke Dni válečných veteránů. Další se konají při různých kulturních, společenských nebo sportovních akcích pořádaných vojáky i civilními podporovateli. Výtěžek ze sbírek i z kalendáře, který fond každoročně vydává, míří do fondu společně s příspěvky z dárcovských SMS.

Významnou součástí nashromážděných prostředků jsou také peněžní dary od českých firem, které lze nalézt na stránkách fondsolidarity.army.cz. Další formu představují dražby pořádané Galerií Kodl. Na účet fondu putovalo téměř 300 tisíc korun z charitativní dražby hodinek Prim Orlík DLC - "Věrni zůstaneme" z produkce společnosti Elton hodinářská, věnovaných do dražby holdingem Czechoslovak Group. Podobně v roce 2019 do fondu přibylo 325 tisíc z dražby exkluzivní pistole z limitované edice "CZ 75 Republika", kterou vyrobila Česká zbrojovka při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Se získanými prostředky nakládá patnáctičlenný výbor VFS a každý měsíc uveřejňuje pohyb na účtu včetně přehledu o pomoci fondu konkrétním vojákům a jejich rodinám. Na konci letošního února bylo na účtu přes 19 milionů korun. V roce 2021 fond pomohl například rodině četaře ze 74. mechanizovaného praporu v Bučovicích, který zemřel po krátké těžké nemoci.

"Vážím si všech, kterým nejsou lhostejné osudy vojáků. Všem dárcům srdečně děkuji, vojákům, zaměstnancům rezortu obrany, veřejnosti i firemním a soukromým sponzorům. Díky vám můžeme pomáhat," doplňuje předsedkyně výboru VFS brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ