Darovat potraviny potřebným by mohlo už letos v prosinci být pro výrobce a obchodníky v Česku jednodušší. Generální finanční ředitelství připravuje metodickou změnu, která má umožnit, aby základ daně z přidané hodnoty u potravin darovaných potravinové bance mohl být blízký nule či nulový. Informaci organizátorů sbírek potvrdila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.
Generální finanční ředitelství připravuje Informaci k uplatnění DPH u dodání zboží potravinovým bankám, která bude dostupná veřejnosti na internetových stránkách finanční správy, uvedla Petlachová. Připravovaný materiál má sjednotit postup při uplatnění daně ze strany daňových subjektů i správce daně. Jde především o stanovení ceny, ze které bude nutné daň odvádět.
U zboží darovaného potravinové bance bude možné v daných případech stanovit základ daně v minimální hodnotě, která se bude blížit nule, případně bude nulová, uvedla mluvčí. Nulový základ daně bude podle ní možný u zboží s blížícím se datem spotřeby či jinak nevyhovujícím pro běžný prodej, které však bude stále upotřebitelné.
Obchodníci novinku vítají. "Je to motivující podnět k prohloubení spolupráce s potravinovými bankami a tím i k snížení potravinového odpadu," uvedla mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková. "Tuto metodickou změnu velmi vítáme a vstřícný přístup státní správy oceňujeme, představuje pro nás odstranění bariéry při darování potravin Potravinovým bankám," dodala mluvčí Makra Romana Nydrle.
Svaz obchodu a cestovního ruchu žádal ministerstvo financí o změnu v odvodu DPH za darované potraviny již loni. "Věříme, že přijetí této legislativy bude ku prospěchu správné věci a povede k tomu, že bude zajištěn ještě větší přísun potravin potřebným," uvedla Irena Vlčková ze Svazu obchodu.
Podle iniciativy Potraviny pomáhají bez DPH je v současné době darování potravin potřebným pro firmy finančně i organizačně nevýhodné. Společnosti musejí odvádět 15procentní DPH z původní prodejní ceny výrobků. Každou darovanou položku musí navíc uvést v darovací smlouvě. Stát dosud argumentoval právem Evropské unie, řada zemí EU však pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.
"Je určitě dobře, pokud stát bourá bariéry, které brání přispívat na dobré věci a pomáhat druhým," řekl k chystané změně mluvčí potravinářské společnosti Hamé Petr Kopáček.
"Já jsem velmi ráda, že se podařilo pro tuto myšlenku získat ministerstvo financí," uvedla Pavlína Kalousová z platformy Byznys pro společnost, která letos organizuje druhý ročník Národní potravinové sbírky. Platforma spolu s dalšími organizacemi stála i za iniciativou Potraviny pomáhají bez DPH.
Do Národní potravinové sbírky se o nadcházejícím víkendu zapojí přes 380 obchodů, více než třikrát větší množství než před rokem. Organizátoři očekávají, že by se letos mohlo vybrat přes 100 tun potravin. Při loňské premiéře bylo darováno 66 tun jídla, z toho lidé věnovali 55,5 tuny, 10,5 tuny přispěly firmy. Darované potraviny putují k lidem v nouzi, jako jsou matky s dětmi, důchodci, klienti azylových domů či postižení. Podle organizátorů sbírky je chudobou či sociálním vyloučením ohroženo 15 procent obyvatel ČR.
Z potravin darovaných na charitu nebudou muset firmy platit DPH
Ekonomika
19. 11. 2014 14:58Základ DPH u potravin darovaných potravinové bance by mohl být nulový.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek, Ramík Drahoslav
Další čtení
USA omezí vývoz čipů v oblasti AI, dotkne se to i Česka, což EU kritizuje
Ekonomika
14. 1. 2025
Skupina CREDITAS pokračuje v expanzi ve střední Evropě. Získala polskou energetickou společnost Duon
Ekonomika
14. 1. 2025
Luxusní hotel InterContinental v Praze se pod novým názvem otevře na jaře
Ekonomika
13. 1. 2025