Mezi politiky i ve veřejnosti sílí volání po legalizaci marihuany. Podle průzkumů ji vyzkoušel každý pátý mladý Čech a téměř 800 tisíc lidí konopí užívá pro léčebné účely. Uvolnění trhu s ním by mohlo přinést do státní kasy desítky miliard korun.
Pochody za volné užívání konopí jsou v Česku už jakýmsi folklorem. Poslední takový jsme mohli vidět před několika dny v Praze. Na akci nazvanou Million Marihuana March dohlížely desítky policistů, kteří před demonstranty zastavovali dopravu v ulicích včetně magistrály. "Kriminalizace konopí je nesmysl. Pojďme se společně zasadit o lepší legislativu," vyzvali pořadatelé účastníky 22. ročníku barevného a hlučného průvodu. Akce se letos poprvé konala s podporou pražského primátora, vedle Zdeňka Hřiba dorazila i řada dalších členů Pirátské strany, kteří se snaží protlačit zákonnou úpravu užívání měkkých drog do sněmovny.
Piráti chtějí v první fázi povolit domácí pěstování až pěti rostlin konopí a jejich zpracování. Pěstitel by ho ale nesměl prodávat a rozdávat. Podle bývalého protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je hlavním přínosem tohoto návrhu oslabení černého trhu. V další fázi by se konopí mohlo také volně prodávat. A to by mohlo mít pozitivní dopady na ekonomiku. "Odpadnou náklady, které má stát s prohibicí, a vyberou se daně, jež by jinak unikaly skrze černý trh a zločinné kartely," přiblížil TÝDNU předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Přínosy i náklady
Za příklad dává Spojené státy, kde se v roce 2017 vybralo v rámci takzvané konopné daně přibližně 4,7 miliardy dolarů. "Závod v legalizaci a zásobování uvolněných trhů se rozjel po celém světě. To česká vláda bohužel nijak nereflektuje, ačkoli bychom mohli využít příležitost a konopí též vyvážet, což by přineslo hospodářský růst," dodal Bartoš.
Za pravdu mu dávají i někteří ekonomové. "Dekriminalizace marihuany vytvoří nové legální odvětví. V počáteční fázi by dala práci až tisícovkám Čechů, později by mohla znamenat přínos pro státní kasu v řádu desítek miliard korun," uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.
V případě komerčního pěstování by se pochopitelně musela řešit například bezpečnostní opatření proti případným zlodějům. Přesto by se takové podnikání vyplatilo. "Bylo by zde ale riziko, že by konopí vytlačilo méně výnosné zemědělské plodiny," řekl TÝDNU ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Jinými slovy, z marihuany by se v konečném důsledku mohlo stát něco jako druhá řepka.
Legalizace má i další stinné stránky. Pokud by se tato lehká droga dostala ze šedé zóny, její cena by v porovnání se současností nejspíše klesla. Větší dostupnost by znamenala širší paletu uživatelů. Přehlédnout nelze ani riziko spojené s příjezdovým cestovním ruchem. Již dnes se Česko čas od času stává cílem zájezdů například dánské omladiny, která bere útokem tuzemské bary, což může těšit jejich majitele, méně však okolní obyvatele.
"Zhulené" Česko
Konopí je v tuzemsku nejrozšířenější psychotropní látkou. Podle nejnovější zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost u nás za loňský rok užilo kanabis 19,4 procenta lidí mezi 15 a 34 lety, tedy každý pátý. To je v porovnání s ostatními evropskými státy třetí nejvyšší podíl hned po Itálii a Francii (viz Nejvíce konzumované drogy v ČR).