Ženy v odvětví technologií: Vzdělání pomáhá nastartovat už i OSN

Ekonomika
22. 4. 2021 12:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Navzdory debatám volajícím po větší genderové vyváženosti jsou ženy v technologických oborech stále spíše ojedinělým úkazem. Často to bývá přisuzováno složitému bourání stereotypů v dominantně mužském prostředí, kde jsou ženské schopnosti nezřídka podceňovány. Nerovnováha se však začíná formovat již ve vzdělávacích institucích, kde je v předmětech tvořících základy technologických specializací, příkladem matematika či fyzika, stále tradičně podporováno zejména mužské pohlaví. Má v těchto podmínkách ženský talent vůbec šanci na úspěch?

Globální kampaň cílená na ženy

Ačkoliv podle statistik Eurostat převažují v přihláškách na vysokou školu ženské zájemkyně o studium, technické obory známé pod zkratkou STEM (z anglického science, technology, engineering, mathematics) jsou ženami zastoupeny pouze z jedné třetiny. Odvětví technologií je přitom na vzestupu a nabízí stabilní zázemí i jedinečné kariérní možnosti. Právě na to chce poukázat Den dívek v ICT, který již desátým rokem pořádá OSN a letos připadá na 22. duben.

"Podporovat dívky v kariéře v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) má význam nejen pro ně samotné a jejich rodiny, může to být také hlavní urychlovač sociálně-ekonomického rozvoje na národní úrovni," prohlásil Brahima Sanou, ředitel mezinárodní telekomunikační unie ITU, která stojí za globální kampaní. Pomocí on-line diskuzních panelů, zveřejňování příběhů úspěšných žen a edukačních programů se tak organizace snaží probouzet často potlačený zájem ženského pohlaví o technologie, inspirovat skrze nové vzory, přenastavit systém vzdělávání a postupně zmenšovat genderovou propast v odvětví ICT.

Vzdělání nejen pro programátorky

Na rozvoj ženského talentu a budování více inkluzivního prostředí ve světě technologií se nyní zaměřuje i Women Developers Program - unikátní projekt, který v letošním roce představila společnost Huawei. Jeho cílem je poskytnout ženské části populace větší prostor k dalšímu odbornému vzdělání a podporu k navrhování řešení, která pomohou utvářet lepší, technologicky vyspělejší svět. Do programu se mohou zapojit vývojářky z kterékoliv země, a Huawei proto vyzývá i české ženy se zápalem pro IT, aby se neváhaly přidat.

Podle průzkumu s názvem Firma 4.0, který připravila agentura IPSOS pro Asociaci malých a středních podnikatelů, zaměstnávalo ke konci roku 2019 pouze 19 % malých a středních podniků v České republice mezi svými IT zaměstnanci ženy. Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je tak naše země v rámci Evropské unie v tomto ohledu pozadu. Budování digitální gramotnosti a hloubková specializace jsou však klíčové pro digitalizaci průmyslu, který patří k ekonomickým pilířům naší země, a vyžaduje si proto speciální pozornost.

"Věříme, že v digitálním věku musí být ženám poskytován dostatek příležitostí pro zapojení se do technologických oborů a zároveň umožněn otevřený přístup k oborovému vzdělání. Ženy mají ohromný talent a potenciál vést technologické inovace a náš program jim může pomoci tento talent rozvíjet a objevit příležitosti, ve kterých budou moci naplno využít svého potenciálu. Program je určen pro vývojářky z celého světa. Zapojit se tak může opravdu každá žena, kterou lákají nové možnosti v oboru ICT," říká Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei. K registraci slouží oficiální stránky Huawei Woman Developers, kde je možné se do programu přihlásit.

Autor: - red -Foto: , deposithphotos/ puhhha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ