Biofarmaceutické firmy vyrábí léky na základě biotechnologických metod. Vzhledem k nákladnosti a časové náročnosti procesu výroby léků (přibližně 15 let) musí mít firmy nemalé finanční prostředky dlouho před tím, než začnou reálně vydělávat. Pro ty si chodí mimo jiné i na akciové trhy tak, že prodají podíl ve firmě menším investorům.
Vývoj ceny akcie takových firem je obvykle velmi divoký. Zatímco u velkých zaběhlých firem jsou denní reakce nad 3 procenta spíše výjimečné, u "biofarmaček" je +- 20 procent docela častým jevem. Z těchto reakcí plyne, že investice do akcií takových firem je spíše pro odvážnější povahy. A co že způsobuje takové reakce?
Menší biofarmaceutická firma je obvykle firmou s žádnými, případně velmi nízkými tržbami a vysokými ztrátami. Pokud vývoj léku trvá 15 let, pak ocenění firmy a její akcie závisí na očekávání, co bude v budoucnu. Pokud vezmu extrémní scénář, že firma vyvíjí pouze jeden lék, pak jakékoli zprávy týkající se některé z fází vývoje jsou velmi důležité pro cenu akcie.
Pokud se například ukáže, že lék selhal a nebude pokračovat jeho vývoj, akcie se okamžitě propadá k nule. Nebo naopak pokud analytici příliš nevěří nějakému léku ve vývoji a firma zveřejní povzbudivé informace, akcie může rázem skočit o několik desítek procent, protože se tím zvyšuje pravděpodobnost, že lék bude v budoucnu realizovat zisk.
Investory obvykle velmi láká investice do podobných firem kvůli vidině rychlého vysokého zisku, nicméně v opačné variantě mohou nastat velké ztráty. U podobných firem moc nefunguje ochranný mechanismus, tzv. stop loss, neboli automaticky nastavená prodejní cena, která se aktivuje, pokud akcie klesne až na stop loss úroveň. Pokud je ovšem pokles jednorázový a hlubší, pak stop loss nezafunguje, protože za danou cenu se to reálně nikdy obchodovat nebude. Akcie se pak automaticky prodá za první obchodovanou cenu, která může být výrazně níže, než byla zadaná stop-loss cena.
Pokud i přesto chce někdo okusit štěstí a investovat do biofarmaceutických firem, pak by měl diverzifikovat. Tedy koupit akcie několika firem a doufat, že většina z nich bude úspěšná a jen menšina bude neúspěšná. Vsadit totiž na jednu kartu všechny prostředky může být pro investora likvidační.
Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.