Autem do Chorvatska: pozor na slovinské policisty
12.06.2010 19:00 Seriál
Zvláště ve Slovinsku by se měli čeští řidiči jedoucí na dovolenou do Chorvatska chovat velmi obezřetně. Pokutu tam totiž například nemusíte dostat jen za jízdu na červenou, ale už když vjedete do křižovatky na oranžovou. Jak se vyvarovat problémům při cestách autem nejen do Chorvatska nebo kolik stojí v cizině benzin a dálniční známky, se čtenáři dozví v třídílném seriálu, který pro ně on-line deník TÝDEN.CZ připravil před začátkem prázdnin.
Nejčastějším zahraničním cílem českých turistů je právě Chorvatsko, kterým krátký seriál Autem na dovolenou začíná. A dá se očekávat, že v období ekonomické krize bude relativně cenově dostupná přímořská destinace ještě lákavější.
ČTĚTE TAKÉ: Čeští policisté budou opět pomáhat turistům v Chorvatsku
Chorvatská letoviska jsou navíc celkem blízko, takže se k nim řada lidí vydává po evropských silnicích svými vozy. Určitě ale není nutné zdůrazňovat, že nepřipraveného řidiče může při cestě do zahraničí leccos překvapit.
Pro příklad jsme zvolili trasu přes Rakousko a Slovinsko, konkrétně z Prahy přes Jihlavu, Znojmo, Hatě, Stockerau, Vídeň, Graz, Spielfeld, Maribor, Ptuj, Jankomir a Dlugopolje do druhého největšího chorvatského města Splitu, přístavu ležícího na pobřeží Jaderského moře. Podrobnou mapu cesty, kterou pro TÝDEN.CZ vytvořil Ústřední Automotoklub České republiky (ÚAMK), najdete ZDE.
Rakousko - dopravní předpisy |
Nejvyšší povolená rychlost (pro osobní auta) - 50 km/h v obci, 130 km/h na dálnici, 100 km/h na ostatních silnicích Svítit přes den se nemusí. Povinné je to pouze za snížené viditelnosti. Děti do 14 let a s výškou do 1,5 metru musí na předních i zadních sedadlech používat speciální bezpečnostní pásy nebo dětskou autosedačku. V autě musí být reflexní vesta. |
Tato cesta, dlouhá přes tisíc kilometrů, by měla trvat bez započtení přestávek zhruba čtrnáct hodin. Celkovou dobu si však mohou řidiči výrazně prodloužit, nebo naopak zkrátit tím, kdy vyrazí. "Největší nával je na evropských silnicích, směrem na jih ke Středozemnímu moři, asi od sobotního rána do sobotního večera, ovšem začíná to už v pátek odpoledne. Jednak totiž vyjíždějí lidé na dovolenou, ale místní také jezdí na chaty a na výlety," vysvětloval Miroslav Preclík z ÚAMK.
"Pak stačí třeba zúžení provozu na dálnici na jeden pruh a už se tvoří kolony dlouhé i desítky kilometrů," varoval. "Doporučil bych tedy, pokud si to můžete zařídit, abyste odjížděli raději v sobotu odpoledne nebo až v neděli, kdy už jsou cesty zcela volné. Celkem dobře se jede i od pondělí do čtvrtka, ale v pátek začíná blázinec," pousmál se.
Drahé slovinské dálnice
Řidič auta, které má průměrnou spotřebu sedm litrů na sto kilometrů, nádrž o objemu 42 litrů a jezdí na Natural 95, zaplatí při cestě do Splitu a zpět za benzin dohromady asi 4400 korun. Další více než dva tisíce potom utratí za dálniční známky a mýtné. Dost podstatně do této částky zasahují slovinské dálniční známky.
Slovinci totiž nabízejí pouze sedmidenní známku za 15 eur nebo měsíční za 30 eur. V prodeji jsou i v České republice za cenu o něco vyšší, 420 korun za týdenní a 840 za měsíční kupon. Přitom podle uvedené trasy do Splitu najedete po slovinských dálnicích cestou tam a zpátky všehovšudy něco přes sto kilometrů.
Slovinsko - dopravní předpisy |
Nejvyšší povolená rychlost (pro osobní auta) - v obci 50 km/h, na dálnici 130 km/h, na rychlostní silnici 100 km/h a na ostatních silnicích 90 km/h Pokud na semaforu svítí oranžová, je zakázáno vjet do křižovatky. Na kruhových objezdech platí přednost zprava. Auta jedoucí po objezdu tedy nemají absolutní přednost. Svícení ve dne je povinné. |
"Kdo má rád pohodlné cesty po dálnicích, a to pokud možno od startu až do cíle, může ještě zkusit cestu na Bratislavu, Budapešť, Balaton, Záhřeb a tak dále. Tato cesta je trochu delší, ale i tak dost rychlá. A průjezd do Chorvatska Maďarskem je méně frekventovaný," doplnil.
Pokuta i za jízdu na oranžovou
Pokud se řidiči rozhodnou pro cestu Slovinskem po silnicích nižších tříd, musí být zvlášť opatrní. "Postavili policajty na křižovatky, a kdo vjede už na oranžovou, tak platí pokutu čtyřicet euro," řekl Preclík. "Je proto lepší dát před křižovatkou nohu z plynu. Samozřejmě když už jste skoro v křižovatce a naskočí oranžová, tak se to dá projet bez potíží. Pokud by to ale někdo udělal tak, jak je řada našich řidičů zvyklých, tedy při oranžové přišlápnout plyn a rychle projet, to působí na slovinské policisty jako červený hadr na býka," upozornil.
Velký pozor by si měli motoristé dávat také na dodržování bezpečné vzdálenosti. "Slovinci to počítají tak, že by se měla dodržovat taková vzdálenost, která odpovídá dvěma vteřinám jízdy při dané rychlosti. Což může být poměrně velká vzdálenost. Česká policie to moc přísně neposuzuje, ve Slovinsku jsou však na to vysazení," zdůraznil.
Chorvatsko - dopravní předpisy |
Nejvyšší povolená rychlost (pro osobní auta) - v obci 50 km/h, na dálnici 130 km/h, na rychlostní silnici 110 km/h a na ostatních silnicích 90 km/h Navíc platí speciální limity pro řidiče do 24 let a začátečníky, kteří mají řidičák méně než dva roky. Mladý řidič může jet nejvýše 120 km/h na dálnici, 100 km/h na rychlostní silnici a 80 km/h jinde mimo obec. Nováček má stejné limity, pouze na dálnici může jet nejvýše 110 km/h. Svícení přes den není v létě povinné, ale pro větší bezpečnost se doporučuje. |
Dálniční známky nejsou v Chorvatsku povinné, ale placení se řidič na dálnici nevyhne. Poplatky se hradí na mýtných branách a závisí na počtu ujetých kilometrů. Je možné platit zahraniční měnou, ovšem potom se cesta výrazně prodraží. Výhodnější je tedy používat na mýtných branách chorvatské kuny.
Další podrobnosti k dopravním předpisům a jiné užitečné informace najdou zájemci například na internetových stránkách Ústředního automotoklubu www.uamk.cz nebo společnosti Autoklub Bohemia Assistance www.aba.cz. Online deník Týden.cz přinese v dalších článcích miniseriálu Autem na dovolenou rady pro cesty do Itálie a Španělska.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.