Na zámek v Poběžovicích k samurajským kořenům EU
10.12.2008 13:35 Původní zpráva
Byly to Sudety a bylo to pohraniční pásmo. Pro existenci památek není nejpříznivější konstelace. Poběžovický zámek dopadl ještě relativně dobře. Stojí a opravuje se. Tak zůstane zachována i památka na jeho poslední majitele - šlechtický rod, který se zcela vymykal běžným měřítkům.
Na místě dnešního zámku stával středověký hrad Ronšperk, pozdně goticky upravený a opevněný pány ze Švamberka. Ten byl barokně přestavěn na zámek na konci 17. století Matyášem Bohumírem Wunschwitzem (to je ten, který nechal postavit sochu sv. Jana Nepomuckého na Karlův most v Praze). Tehdy hrad ztratil rysy středověké pevnosti, na nádvoří získal arkádové chodby a na zasypaných příkopech další budovy. Vznikl také park.
Vzdělaný podivín
Svérázné romantické úpravy zámku provedl v meziválečné době jeho poslední majitel, vzdělaný podivínský hrabě Hans Coudenhove-Kalergi. Ten opatřil fasády zámku různými pitoreskními kamenickými detaily, kopiemi středověkých náhrobníků, věžičkami a podobně. Znovu také postavil věž, která zanikla při přestavbě hradu na zámek.
V roce 1945 byl zámek Hansi Coudenhove-Kalergimu zabaven a nastala tradiční skluzavka: byl vykraden, zdevastován, obýván pohraničníky (kteří se poté, co devastace příliš pokročila, přestěhovali do nedalekých nevzhledných nově vybudovaných kasárenských baráků), v 70. letech opuštěn a volně přístupný, na konci 80. let navržen k demolici. Ta byla naštěstí po roce 1989 odvolána a zámek se začal z iniciativy Městského úřadu opravovat.
Vzhledem k jeho velikosti a míře zchátralosti však nákladná rekonstrukce může ještě trvat ještě velmi dlouho a je s obdivem, že se malé město Poběžovice k tak velkorysému projektu rozhodlo. Po opravách bude objekt využíván městem a svoje prostory zde získá také muzejní expozice Panevropského hnutí, které dál šíří myšlenky svého zakladatele Richarda Mikuláše Coudenhove-Kalergi.
Coudenhove-Kalergi, šlechtický rod bez předsudků
Zejména česká část větve rodu, pocházejícího ze středověkého Brabantska, se zcela vymkla standardu evropských aristokratických rodů. V roce 1857 se hrabě Coudenhove v Paříži oženil z Marií Kalergi (z rodu pocházejícího z Kréty a spřízněného s byzantskými císaři), která se narodila v Petrohradě. Jejich syn Jindřich miloval Orient, téměř celý jej procestoval a v roce 1892 se v Tokiu oženil s Japonkou Mitsu Aoyama z významné samurajské rodiny (podle legendy spřízněné s japonskými císaři). Paní Mitsu strávila část života v Poběžovicích. Jejich prvorozený syn Hans (ten, který zámek přestavěl) zdědil nejen orientální rysy, ale i osobitost povahy. V roce 1915 se oženil s maďarskou cirkusovou tanečnicí židovského původu Lilly Steinschneiderovou, která byla propagátorkou letectví a parašutismu.
Hansův syn Richard Mikuláš (japonsky Ejiro), který se oženil s herečkou Idou Rolandovou, se v roce 1923 stal zakladatelem Panevropské unie a v roce 1947 založil Evropskou parlamentní unii a stal se jejím generálním sekretářem. Jeho zásluhy o sjednocenou Evropu jsou mimořádné.
A pro úplnost, Hansův bratr Jindřich se v Sydney oženil s Vídeňačkou Anitou Carolinou Neubergovou a žili spolu v Athénách.
Foto: Vladislav Dudák a Miroslav Tesař, mesta.obce.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.